Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Amerykańsko-chińska rywalizacja na sprawność modułów fotowoltaiki

lut 28, 2024 | Blog

23%… 24%… 25%… różnice nie wydają się wielkie, ale sporo się ostatnio podziało na podium producentów paneli fotowoltaicznych – tytuł lidera sprawności modułów przechodził z rąk do rąk.

To wygląda na spektakularną, technologiczną bitwę. Ledwo w zeszłym tygodniu singapursko-amerykański Maxeon informował o wprowadzeniu do sprzedaży modułu fotowoltaicznego o najwyższej sprawności na rynku, a już doczekaliśmy się odpowiedzi chińczyków, którzy twierdzą, że oni mają już produkt o jeszcze większej sprawności. Ale po kolei.

Do niedawna liderów sprawności było trzech:
24% – Aiko Solar (moduł o mocy 620 Wp, ogniwa typu N, technologia ABC czyli All-back contact)
23,26 % – LONGi Solar (monokrystaliczny moduł fotowoltaiczny PERC typu P)
23,96 % – Huasun (seria Himalaya G12-132 o mocy 744,43 Wp)

Wszystkie te trzy firmy pochodzą z Chin.

Wejście na rynek singapursko-amerykańskiej kooperacji z siódmą serię paneli bazujących na ogniwach wykonanych w technologii IBC (Integrated Back Contact) o wydajności 24,1% miało więc przełamać chiński monopol i… tak się stało. Na tydzień.

Odpowiedź chińczyków była błyskawiczna. Dosłownie chwilę zajęło im (teoretyczne) odzyskanie tronu; sprawność nowego modułu fotowoltaicznego Aiko Solar, która wynosi 25,15 proc została przetestowana w laboratoriach TÜV SÜD. Podobnie jak poprzednie wersje tego panelu, również tę serię wykonano go w technologii ABC, ale… i tutaj mamy jednak przewagę amerykanów; o ile moduł Aiko na razie nie jest produkowany seryjnie, o tyle pierwsze panele Maxeon serii 7 zostały już zainstalowane w hiszpańskiej Granadzie.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *