Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Polska fotowoltaiką stoi! Wyprzedziliśmy Włochy i Hiszpanię!

sty 31, 2024 | Blog, newsy

W 2023 roku przyrostem zainstalowanej mocy z fotowoltaiki wyprzedziliśmy m.in. słoneczne Włochy i byliśmy drudzy w UE. W skali kraju, ciekawie wygląda porównanie poziomu smogu i fotowoltaiki w poszczególnych województwach – najwięcej smogu jest tam, gdzie jest najmniej fotowoltaiki: w województwach małopolskim i śląskim.

Fakt: Polska znalazła się na podium krajów UE pod względem inwestowania w fotowoltaikę. Jak to się przekłada na województwa? Dziwnie. Efektywność pozyskiwania energii słonecznej zależy w oczywisty sposób od nasłonecznienia terenu, a tutaj wyróżnia się południe Polski, w tym województwo dolnośląskie. Co najdziwniejsze, są rejony kraju o dużym potencjale wzrostu, które mają najmniej fotowoltaiki i najwięcej… smogu.

20% polskiego prądu pochodzi z OZE

Rośniemy. OZE to już 1/5 całkowitej produkcji energii elektrycznej w Polsce. W tej puli większość prądu produkuje fotowoltaika – na koniec sierpnia 2023 było to 15 GW i cyferki te dynamicznie rosną; wg raportu IEO 2 w zeszłym roku tylko Niemcy mogły się pochwalić większym przyrostem mocy zainstalowanej z fotowoltaiki (większym od Polski). Wyprzedziliśmy tym parametrem m.in. o wiele bardziej słoneczne kraje, np. Włochy czy Hiszpanię.

Wielkopolskie górą! Ale dlaczego?

Bank Światowy udostępnił poniższą mapę nasłonecznienia Polski, która wskazuje, jakie województwa mają największy potencjał pozyskiwania energii ze słońca. Okazuje się, że są to przede wszystkim: lubelskie, podkarpacie, małopolskie, a ponadto opolskie, dolnośląskie i świętokrzyskie (mapa poniżej), a jednak to nie w nich zainstalowano najwięcej fotowoltaiki.

Wielkopolska, a potem długo długo nic. Dlaczego to właśnie w tym województwie skala instalacji fotowoltaicznych tak bardzo przekracza zakresy pozostałych, polskich województw? Moc wytwarzana przez fotowoltaikę w województwie wielkopolskim to aż 540 MW, podczas gdy drugie miejsce na podium zajmuje pomorskie z wynikiem o ponad 200 MW niższym.

Najgorzej sytuacja przedstawia się w województwie śląskim, w którym fotowoltaika odpowiada za produkcję zaledwie 47 MW oraz małopolskim, która pozostaje z zaledwie 30 MW z fotowoltaiki. Czy teraz zadajmy sobie wszyscy pytanie, które województwa w Polsce są najbardziej zasmogowane? Odpowiedź nie jest zaskakująca: są to właśnie śląskie i małopolskie, co potwierdza zestawienie poniższych map. Ślązacy i Krakusy – do roboty!

Źródła: GeoNames (MW fotowoltaiki w Polsce), Airly (smog w Polsce za rok 2021)

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *