Rosnący trend ekologii sprawił, że instalacje fotowoltaiczne pojawiają się na dachach domów, niczym grzyby po deszczu. Dzieje się tak dlatego, że ta metoda pozyskiwania darmowego prądu ze Słońca posiada wiele zalet. Innowacyjne rozwiązania zastosowane w zestawach fotowoltaicznych wpływają na ich wydajność oraz trwałość.
Z jakich elementów składa się instalacja fotowoltaiczna?
Głównymi elementami instalacji fotowoltaicznej są panele. Najczęściej są montowane na dachu od strony południowej. W przypadku nietypowego dachu, dużej liczby kominów lub okien, panele zostają osadzone na specjalnej konstrukcji, przy gruncie. Przed montażem, do klienta przyjeżdża specjalista, który znajduje najmocniej nasłonecznione miejsce, aby moduły fotowoltaiczne osiągnęły maksymalną wydajność. Ustawiane są pod kątem w przedziale 30° a 40° w stosunku do padających promieni słonecznych.
W każdym panelu znajdują się ogniwa wykonane z kryształków krzemu. Kolejnym elementem jest falownik fotowoltaiczny, który należy dobrać odpowiednio do mocy instalacji. Warto mieć na uwadze, że w każdej chwili można podłączyć dodatkowe moduły fotowoltaiczne. Dlatego w przypadku planowanej rozbudowy, zainstalowany zostaje falownik (konwerter) o większej mocy, która będzie odpowiednia do wydajności instalacji po rozbudowie.
Moduły fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną w prąd stały. Natomiast falownik przekształca go w prąd zmienny, który służy do zasilania domowej sieci elektrycznej. Ostatnim elementem jest dwukierunkowy licznik. Umożliwia rozliczenie energii z zakładem energetycznym na podstawie pomiaru wysłanej i pobranej ilości z publicznej sieci. Przed uruchomieniem instalacji, zgłaszamy instalację do zakładu energetycznego w celu montażu licznika dwukierunkowego. W ciągu 30 dni zostaje zamontowany licznik dwukierunkowy
Zasada działania instalacji fotowoltaicznej
Instalacja fotowoltaiczna przekształca energię słoneczną w elektryczną. To umożliwia pozyskiwanie darmowego prądu do zasilania gospodarstwa domowego. Kluczową rolę odgrywają połączone ze sobą ogniwa w sposób szeregowy, które tworzą moduły. Z kolei ogniwo zbudowane jest z dwóch płytek krzemowych (+ i -). Między nimi znajduje się pole elektryczne. Natomiast padające promienie słoneczne wprawiają w ruch elektrony, które po wybiciu z miejsc spoczynku, pozostawiają po sobie tzw. dziury elektronowe – są one nosicielami ładunków elektrycznych.
Podczas poruszania się elektronów między warstwami półprzewodnika krzemowego, powstaje różnica potencjału, czyli napięcie elektryczne. W ten sposób odbywa się produkcja prądu stałego w instalacji fotowoltaicznej, który nie nadaje się do zasilania sieci domowej. Dlatego zostaje przesłany do falownika (konwertera), który zmienia go w prąd zmienny – służący do zasilania urządzeń elektrycznych. Podczas gdy słońce świeci intensywnie, moc paneli sięga 1000W/m2. Natomiast przy pochmurnej pogodzie jest niższa, jednak nigdy nie spada do zera.
Instalacja fotowoltaiczna po podłączeniu przez fachowców działa bezobsługowo. Jedyną ingerencją użytkownika jest sezonowe oczyszczanie paneli z kurzu.
0 komentarzy