Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Jak łączyć moduły fotowoltaiczne?

mar 30, 2021 | Blog

Panele fotowoltaiczne mogą zostać połączone szeregowo lub równolegle. Na czym polega każdy typ połączenia i jak wpływa na wydajność instalacji fotowoltaicznej? Jak dobrać odpowiedni typ połączenia?

Szeregowe łączenie paneli fotowoltaicznych

Kluczowymi parametrami każdego panelu fotowoltaicznego są: napięcie wyrażone w Voltach [V] oraz prąd wyrażony w Amperach [A]. Z kolei moc podana jest w Wato Pikach [Wp]. Połączenie szeregowe paneli polega na łączeniu każdego plusowego przewodu z minusowym. Szeregowe łączenie modułów sprawia, że napięcie wzrasta. Jego wartość jest wynikiem mnożenia napięcia jednego panelu przez łączną ilość paneli, znajdujących się w połączeniu szeregowym. Natomiast wartość mocy jest wynikiem mnożenia napięcia i natężenia modułów, które są ze sobą połączone.

W jakich przypadkach stosowane jest szeregowe połączenie paneli?

Istnieje kilka powodów, dla których panele zostają połączone szeregowo. Wzrost wartości napięcia zwiększa sprawność całego układu. W zależności od zastosowanego falownika (inwertera), napięcie w instalacji fotowoltaicznej powinno mieścić się w przedziale od 200 V do 1000 V. W przypadku prądu zmiennego, który płynie w domowej instalacji, wartość napięcia wynosi 230 V lub 400 V w zależności od instalacji. Natomiast zamiana napięcia z wyższego na niższe, następuje szybciej. Kolejną zaletą płynącą z uzyskania wyższego napięcia w połączeniu szeregowym paneli jest praca układu śledzenia mocy paneli (MPPT). Odpowiednio dobrany falownik monitoruje, kiedy napięcie oraz prąd jest najwyższe w całym układzie PV. Dzięki temu optymalizuje pracę systemu fotowoltaicznego.

Równoległe łączenie paneli fotowoltaicznych

Zasada równoległego połączenia paneli fotowoltaicznych polega na łączeniu przewodów – plus z plusem, a minus z minusem. Takie rozwiązanie powoduje wyłącznie wzrost prądu, natomiast wartość napięcia pozostaje niezmienna. W równoległym połączeniu trzeba zastosować przewody o większym przekroju. Ma to związek z wyższą wartością prądu wyrażoną w Amperach. Przewody muszą posiadać niewielką długość, aby nie dochodziło do strat w trakcie przesyłania energii elektrycznej.

Odpowiednio połączone moduły fotowoltaiczne, zapewniają optymalną wydajność systemu fotowoltaicznego. Dlatego warto skorzystać w oferty specjalistów, którzy zastosują odpowiednie rozwiązanie. Fotowoltaika to inwestycja, której celem jest generowanie oszczędności na rachunkach za prąd przez kilkadziesiąt lat.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *