Wielu właścicieli instalacji fotowoltaicznych, zastanawia się nad zakupem magazynu energii. Prawidłowo zainstalowany magazyn, pozwala uzyskać również zasilanie awaryjne. Jednak czy warto zastosować takie rozwiązanie przy obecnym systemie upustów?
Opłacalność magazynu energii
Obecnie w Polsce system upustów jest korzystny dla prosumentów. Dlatego z punktu widzenia finansowego, zakup magazynu energii nie jest jeszcze opłacalny. Za każdy 1 kWh energii elektrycznej odprowadzonej do operatora sieci, prosument może uzyskać 0,8 kWh. Okres rozliczeniowy wynosi 12 miesięcy od momentu wysłania nadwyżek prądu do operatora. Instalacja fotowoltaiczna osiąga największą wydajność w okresie letnim. Dlatego ilość wyprodukowanej energii znacznie przekracza zapotrzebowanie gospodarstwa domowego. Nadwyżki zostają odprowadzone i są magazynowane przez operatora. Natomiast prosument może skorzystać z nadwyżek w okresie zimowym, gdy wydajność systemu PV jest niższa. Z pozoru posiadanie magazynu energii może wydawać się korzystne, ale w rzeczywistości wygląda to inaczej. Magazynowanie prądu w akumulatorze również generuje straty. W praktyce z każdego 1 kWh można pobrać około 0,9 kWh. Trzeba mieć świadomość, że wraz z eksploatacją, sprawność akumulatora spada. Kolejnym minusem jest fakt, że pojemność akumulatora jest ograniczona, dlatego nadwyżki prądu również zostaną odesłane do operatora siec.
Magazyn energii a zasilanie awaryjne
Wiele osób zastanawia się nad zakupem magazynu energii z uwagi na wykorzystanie go w zasilaniu awaryjnym. W razie uszkodzenia sieci, gospodarstwo domowe może pozyskiwać prąd z akumulatora do zasilania urządzeń elektrycznych. Warto wiedzieć jednak, że zakup magazynu energii wiąże się ze znacznymi kosztami. Natomiast takie awarie sieci publicznej, zdarzają się bardzo rzadko. Ponadto, nie wszystkie magazyny energii zapewniają sensowne zasilanie awaryjne. Siec domowa musi być odpowiednio zaprojektowana, aby móc podłączyć akumulator.
Magazyny energii tylko z pozoru wydają się korzystnym zakupem. Jednak, przeliczając koszty zakupu i instalacji oraz spadającą sprawność wraz z upływem czasu, taki zakup jest nieopłacalny. Przy obecnym systemie rozliczeń prosumentów z operatorem sieci, do której przesyłany jest prąd, zakup akumulatora do instalacji fotowoltaicznej jest zupełnie niekorzystny.
0 komentarzy