Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Bezpieczeństwo pożarowe instalacji fotowoltaicznych

lip 26, 2021 | Blog

Dopóki świeci Słońce, to w instalacji fotowoltaicznej płynie wysokie napięcie. Z tego względu, błędy montażowe mogą powodować przegrzewanie przewodów lub złączek, a w konsekwencji pożar. Pomimo że przepisy przeciwpożarowe nie są w pełni jasne, to instalacja powinna zostać wykonana w bezpieczny sposób. Na co zwrócić uwagę?

Zastosowanie odpowiednich złączek

Częstą przyczyną pożarów jest zastosowanie nie w pełni  kompatybilnych złączek MC4. Złączki pochodzące od różnych producentów, często tylko z pozoru są kompatybilne, a w rzeczywistości posiadają różną tolerancję. To powoduje powstawanie łuków elektrycznych oraz przegrzewanie w miejscach łączeń, a nawet pożar. Dlatego dobry rozwiązaniem jest stosowanie złączek oraz pozostałych komponentów systemu PV od renomowanego producenta.

Przewody elektryczne

W bezpiecznie wykonanej instalacji fotowoltaicznej, przewody nie mogą być mocno ściśnięte. Zdarza się, że izolacja przewodów zostaje uszkodzona podczas przeciągania przez ciasne szczeliny. To powoduje, że z czasem dochodzi do zwarcia, które grozi pożarem. Przewody muszą posiadać wszystkie atesty, które świadczą o bezpieczeństwie i trwałości. W szczególności na zmianę warunków atmosferycznych muszą być odporne przewody znajdujące się na zewnątrz budynku. Ważny jest odpowiedni przebieg przewodów, aby nie powstała pętla indukcyjna. Nie mogą luźno zwisać lub być zbyt mocno naciągnięte. Prawidłowa długość przewodu, powinna uwzględniać niewielką zmianę wymiarów pod wpływem temperatury otoczenia (zima – lato).

Zabezpieczenia instalacji AC i DC

Na bezpieczeństwo pożarowe wpływ mają także zabezpieczenia po stronie prądu stałego (DC) oraz zmiennego (AC). Błędem, który może doprowadzić do powstania pożaru jest zastosowanie zabezpieczeń nieadekwatnych do mocy instalacji. To powoduje, że w przypadku zwarcia, nie wyłączają się. Skutkiem tego jest przegrzanie przewodów i uszkodzenie instalacji, a najczęściej falownika. W najgorszym przypadku może dojść do zapłonu. Właściwie dobrane zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej, powinny nie tylko chronić przed pożarem, lecz także przed uszkodzeniem na wypadek wyładowań atmosferycznych w pobliżu systemu PV.

Trzeba pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna powinna spełniać wymogi dotyczące bezpieczeństwa pożarowego, być bezpieczna dla użytkowników. Dlatego kluczową rolę pełni profesjonalny montaż oraz zastosowanie wysokiej jakości elementów.

.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *