Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Częste błędy przy wykonywaniu instalacji PV

mar 19, 2021 | Blog

W związku z rosnącą popularnością instalacji PV, powstaje coraz więcej firm nastawionych na szybki zysk. To powoduje, że podczas montażu, niewyspecjalizowani pracownicy popełniają błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia instalacji lub porażenia użytkowników. Jakie błędy pojawiają się najczęściej podczas prac montażowych?

Niewłaściwe zamocowanie haków montażowych

Klasyczne haki montażowe powinny przenosić ciężar paneli wyłącznie na szkielet dachu – drewniane krokwie. Natomiast nieprawidłowo zamontowane, wywierają ucisk na dachówki, które z czasem pękają. To prowadzi do nieszczelności, przez którą woda przecieka na strop. Istnieją również modele haków, które są montowane do drewnianych łat i delikatnie przylegają do dachówek, co może powodować ich pęknięcia. W zależności od wybranych modeli, zawsze należy zachować określony dystans między hakiem a dachówką.

Krzywo zamontowane stelaże pod panele

Krzywo zamontowane stelaże powodują, że panele nie przylegają do nich prawidłowo. Po dokręceniu, dochodzi do powstania nierównomiernych naprężeń, które mogą spowodować mikropęknięcia. Każde tego typu mikropęknięcie powoduje, że powstaje zwiększony opór elektryczny. W ten sposób wydziela się ciepło, a na panelu powstają gorące punkty, czyli „hot spoty”. W ten sposób po kilku latach panel może przestać pracować lub może spowodować zagrożenie pożarowe.

Niewłaściwe rozmieszczenie połączeń szyn

Częstym błędem jest umieszczenie połączeń szyn, między panelami PV. W takim przypadku klema montażowa nie utrzymuje prawidłowo panelu. Szyny powinny łączyć się pod panelem w taki sposób, aby posiadał on minimum 4 punkty podparcia. A także szyny powinny wystawać kilka centymetrów poza ostatni panel.

Uszkodzenie przewodów

Uszkodzenie przewodów często wynika z nadmiernego naprężenia w puszce połączeniowej modułu. Ponadto, niezabezpieczone peszlami i korytkami kable, również łatwo ulegają uszkodzeniu, co może skutkować porażeniem użytkowników. Dlatego każdy przewód musi zostać odpowiednio zabezpieczony. Niedopuszczalne jest wyprowadzenie przewodów bez zabezpieczeń na zewnątrz budynków.

Pętle indukcyjne na dachu budynku

Przewody instalacji fotowoltaicznej muszą zostać poprowadzone w jednym ciągu (plusowy, minusowy). Ważne jest zachowanie odpowiednich odległości między nimi. Między kablami znajdującymi się w zbyt dużej odległości od siebie, powstają pętle indukcyjne. Są one wynikiem różnicy potencjału w przewodach, między którymi następuje przepływ ładunków elektrycznych. Taki stan grozi porażeniem osób przebywających w obrębie instalacji oraz jej uszkodzeniem.

Przygniatanie przewodów elektrycznych

Oczywistą kwestią jest, że przewody elektryczne nie mogą zostać ,,wciskane” lub siłą przeciągane przez ciasne szczeliny. Jednak taki błąd popełniają niedoświadczeni monterzy. Uciskany przewód może ulec szybkiej degradacji lub uszkodzeniu w trakcie prac montażowych oraz w niedługim okresie. Skutkiem takiego działania w pierwszej kolejności jest zaprzestanie produkcji energii przez falownik, a następnie możliwość porażenia prądem elektrycznym.

Profesjonalna firma zajmująca się montażem instalacji fotowoltaicznych, najpierw przeprowadza wizję lokalną, aby wybrać najmocniej nasłonecznione miejsce. Natomiast w kolejnych etapach, następuje wykonanie planu oraz kompletny montaż. Niedopuszczalne jest popełnianie wymienionych błędów. Prawidłowo wykonana instalacja PV jest inwestycją, która generuje oszczędności na rachunkach za prąd przez wiele lat

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *