Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

PAGRA w mediach: Czy fotowoltaika stanieje?

lip 19, 2023 | Blog, Media o nas

Znów jesteśmy widoczni w mediach! Tym razem na Wyborcza.biz w wypowiedzi na temat spadku cen krzemu w Chinach i wpływie tego faktu na ceny fotowoltaiki w Polsce. Zapraszamy do czytania!

W dziale „ekonomia plus” Wyborczej, dziennikarz Ireneusz Saudak zadał bardzo istotne z punktu widzenia inwestujących w fotowoltaikę pytanie: „Fotowoltaika… Jak trafić w dołek cenowy w Polsce?”. Na pytanie to odpowiada kilku ekspertów branży, w tym prezes PAGRA Sp. z o. o. – Kornel Dybul:

– …Poszukujemy i rekrutujemy osoby z całej Polski w sposób ciągły od kilku miesięcy. Presja inflacyjna jest zauważalna i niestety ceny robocizny rosną, a nie spadają…”

Oczywiście; pensje to nie jedyna składowa ostatecznego kosztu instalacji, a we wspomnianym artykule bardzo dobrze i obszernie przeanalizowano takie jego elementy jak m.in. wspomniane ceny krzemu, fracht z Azji, siła złotego, budowa fabryk paneli fotowoltaicznych w Europie, inflacja (wiążąca się z nią, realna cena produktu), popyt, podaż, dostępność pracowników i produktów itd. Sumarycznie, w artykule cytowany jest też raport Instytutu Energetyki Odnawialnej:

„Rok 2022 okazał się kolejnym, w którym ceny instalacji, zamiast tradycyjnie spadać, pomimo wzrostu popularności technologii nadal wzrastały. Przebieg ten wynika ze wzrostu kosztów produkcyjnych komponentów i transportu ze względu na wybuch wojny i kryzys energetyczny oraz jest skutkiem inflacji. Średnio ceny instalacji wzrosły o 11 proc., a więc poniżej inflacji…”

I niezależnie od przywoływanej, uśrednionej ceny przydomowej instalacji fotowoltaicznej, dziennikarz Wyborczej słusznie zwraca uwagę na to, że fotowoltaika ciągle ma do zagospodarowania około 4 mln dachów oraz miliony balkonów, aby zgodnie z rządowymi planami do 2040 roku osiągnąć 40 GW mocy elektrowni słonecznych, czyli trzy razy tyle, ile wynosi ona obecnie. Szykuje się mnóstwo pracy!

I oczywiście – zapraszamy do przeczytania całego artykułu pod tym linkiem: Fotowoltaika – rekordowe spadki cen w Chinach.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *