Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Czy instalacja PV wschód – zachód ma sens?

sie 2, 2021 | Blog

Wydajność instalacji fotowoltaicznej w znacznej mierze zależy od ustawienia paneli względem padania promieni słonecznych. Często stosowaną opcją jest umieszczenie paneli na dachu od strony południowej Jednak nie zawsze takie rozwiązanie jest możliwe. Czy zatem instalacja modułów na linii wschód – zachód ma sens?

Jakie znaczenie ma nachylenie modułów?

Panele fotowoltaiczne powinny zostać zamontowane w miejscu najbardziej nasłonecznionym. Najczęściej jest nim południowa strona dachu, choć nie zawsze. Niektóre budynki są otoczone przez wysokimi drzewami lub inne obiektami, które powodują zacienienie. W takich przypadkach montaż należy wykonać w innym miejscu. Jeśli budowa dachu jest zbyt skomplikowana (np. duża ilość okien lub kominów), to panele zostają zainstalowane na gruncie z użyciem specjalnej konstrukcji. Ważny jest również kąt pochylenia modułów względem padania promieni słonecznych. Optymalny kąt, przy którym system PV osiąga maksymalną wydajność w produkcji prądu, wynosi 30-40 stopni.

Panele fotowoltaiczne na linii wschód – zachód?

Obecna technologia w branży fotowoltaiki sprawia, że montaż paneli fotowoltaicznych na linii wschód – zachód jest opłacalny, pod warunkiem zachowania kilku zasad. Przede wszystkim instalacja powinna być w niewielkim stopniu przewymiarowana. Aktualnie możemy instalować różne ilości paneli na 2 połaciach dachowych lub nawet większej ilości połaci. Wszystko to zależy od ilości MPPT w falowniku (ilości wejść do niego). Takie rozwiązanie pozwala uzyskać optymalną wydajność instalacji, która zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną gospodarstwa domowego.

Różnice w wydajności paneli na linii wschód – zachód a północ – południe

Na wydajność instalacji fotowoltaicznych wpływa nie tylko ich umiejscowienie, lecz także szereg innych czynników. Należy do nich m.in. dobór falownika o odpowiedniej mocy oraz jakość użytych komponentów. Natomiast porównując wydajność paneli na linii wschód – zachód a północ – południe, różnica może wynosić w zależności od kąta nachylenia dachu od 5 do 25%. Oznacza to, że drugie rozwiązanie również jest korzystne dla prosumenta. Warto zaznaczyć, że instalacja na linii wschód – zachód doskonale sprawdza się w gospodarstwach domowych, w których zwiększa autokonsumpcję co może zredukować różnicę w produkcji energii. Rano i wieczorem powierzchnie dachu na tej samej linii są najbardziej nasłonecznione. Moduły zwrócone w tych kierunkach doskonale sprawdzają się również na dachach płaskich, pod warunkiem, że na dachu nie ma wystarczająco dużo miejsca na instalację skierowaną na południe. Wtedy panele umieszcza się pod kątem 10-15 stopni, aby uzyski były możliwie jak największe, a także by na panelach nie zalegała woda. Instalacja na linii wschód – zachód osiąga maksymalną wydajność przy kącie pochylenia paneli 25-40 stopni.

Wbrew pozorom panele fotowoltaiczne nie muszą być zamontowane od strony południowej, aby instalacja osiągnęła maksymalną wydajność. W wielu przypadkach montaż na linii wschód – zachód okazuje się świetną inwestycją, która zaopatruje gospodarstwo domowe w energię elektryczną. Trzeba pamiętać, że na wydajność systemu PV, wpływa również jakość modułów i pozostałych elementów.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *