W ostatnich latach nastąpił drastyczny wzrost popularności instalacji fotowoltaicznych. Wymogi Unii Europejskiej związane z ograniczaniem gazów cieplarnianych do atmosfery, wymuszają na krajach członkowskich stosowanie odnawialnych źródeł energii (OZE). To spowodowało, że rynek fotowoltaiki pęka w szwach od elementów oferowanych przez różnych producentów. Jednym z nich jest falownik, czyli inwerter. Czym charakteryzuje się dobry inwerter?
Funkcja falownika w instalacji fotowoltaicznej
Moduły fotowoltaiczne produkują energię elektryczną ze Słońca w postaci prądu stałego. Ten typ nie nadaje się jeszcze do zasilania urządzeń elektrycznych, dlatego niezbędny jest falownik. To urządzenie, które zamienia prąd stały płynący z modułów na zmienny, który trafia do domowej instalacji. Natomiast nadwyżki energii w okresie letnim, zostają przesłane do operatora sieci. Ten z kolei zwraca nadwyżki prosumentowi w okresie zimowym, gdy wydajność zestawu PV jest niższa – ze względu na słabe nasłonecznienie.
Marka falownika
Wiele osób zastanawia się, czy marka falownika ma znaczenie. Inwestując w fotowoltaikę, warto wybierać urządzenia renomowanych producentów o ugruntowanej pozycji na rynku. Takie firmy najczęściej dbają o renomę i tym samym produkują urządzenia wysokiej jakości. Nawet jeśli dana firma oferuje produkty do systemów PV od niedawna i istnieje na rynku od wielu lat, to można stwierdzić, że posiadają wysoką jakość. Ale są jeszcze inne kluczowe kwestie, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze inwertera.
Możliwość wymiany podzespołów
Profesjonalne falowniki są skonstruowane w taki sposób, aby na wypadek awarii jednego z podzespołów, łatwo można go wymienić bez konieczności zakupu całego urządzenia. W takich inwerterach podzespoły nie są ze sobą zintegrowane na stałe, lecz można je wymontować. W przypadku stałej integracji wszystkich elementów, w razie awarii jednego podzespołu trzeba wymienić całe urządzenie, co generuje koszty. Dlatego warto wybrać inwerter producenta, który oferuje części zamienne. Trzeba również sprawdzić, czy materiały z których zbudowany jest falownik są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz klasę ochrony.
Falownik to kluczowy element, bez którego instalacja fotowoltaiczna nie mogłaby produkować prądu zmiennego. Decydując się na inwestycję w fotowoltaikę, warto kierować się powyższymi wskazówkami. To sprawi, że taka inwestycja może generować oszczędności na rachunkach za prąd nawet przez kilkadziesiąt lat.
0 komentarzy