Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Czy warto budować dom pod kątem fotowoltaiki?

lis 11, 2020 | Blog

Metoda pozyskiwania prądu ze Słońca za pomocą fotowoltaiki jest ekologiczna oraz przynosi oszczędności. Dlatego warto uwzględnić montaż instalacji fotowoltaicznej już na etapie projektowania domu. Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę, aby uniknąć problemów w przyszłości?

Projekt domu pod instalację fotowoltaiczną

Przy budowie domu, w którym będzie zamontowana instalacja fotowoltaiczna, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Dom to inwestycja na dziesiątki lat, a prąd jest niezbędny do codziennego funkcjonowania. Dlatego coraz popularniejsze stają się odnawialne źródła energii, do których należy fotowoltaika. Rozwiązanie to pozwala uniezależnić się od cen prądu z publicznej sieci, a także jest ekologiczne. Obecnie większość instalacji fotowoltaicznych jest montowana w domach, które już istnieją. Dlatego w niektórych przypadkach montaż paneli jest utrudniony, wpływa na estetykę lub występują liczne problemy z montażem przewodów. Dlatego przy planowaniu budowy domu, warto wziąć pod uwagę konstrukcję dachu, która powinna być jak najprostsza (bez wieżyczek, załamań, okien, itd.).

Kluczowym aspektem jest także kąt pochylenia dachu, który wynosi 20° – 40°. Na dachach płaskich lub o małym kącie pochylenia względem promieni słonecznych, muszą zostać zastosowane specjalne konstrukcje, które unoszą panele fotowoltaiczne w kierunku słońca. Optymalnym rozwiązaniem jest, aby jedna połać była skierowana na południe, innym dobrym wyborem jest ukierunkowanie dachu na wschód i zachód. Ogniwa fotowoltaiczne największą wydajność osiągają przy najsilniejszym nasłonecznieniu. Dlatego budynek powinien zostać usytuowany (jeśli to możliwe), w miejscu o najniższym stopniu zacienienia. Przy obliczaniu powierzchni dachu, pod uwagę trzeba wziąć moc instalacji fotowoltaicznej. Już niebawem będziemy posiadali w swojej ofercie również pokrycia dachowe, które będą łączyły dwie funkcje w jednym- pokrycie dachu i własną elektrownię.

Jakie korzyści przynosi inwestycja w fotowoltaikę?

Fotowoltaika pozwala produkować prąd ze Słońca, stanowiącego odnawialne źródło energii. Obserwując ilość nowych instalacji, nie ulega wątpliwości, że rozwiązanie to staje się coraz popularniejsze. Eksperci twierdzą, że z czasem konwencjonalna energetyka zostanie zastąpione ekologicznymi i nowoczesnymi technologiami. Dlatego już na etapie projektowania domu, warto wziąć pod uwagę możliwość instalacji odnawialnych źródeł energii. To pozwala uniknąć problemów z montażem w przyszłości, które generują większe koszty. Poza tym, biorąc pod uwagę wzrosty cen prądu, można stwierdzić, że taka inwestycja zwraca się już po kilku latach.

Fotowoltaika to inwestycja na lata, ze względu na wysoką trwałość paneli. Estetyczny wygląd tych elementów sprawia, że doskonale komponują się z dachem. Natomiast generowane oszczędności powodują, że coraz więcej osób uwzględnia to rozwiązanie przy budowie domu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *