Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Czy warto zainwestować w polskie panele?

lis 10, 2021 | Blog

Fotowoltaika w Polsce jest popularna zarówno wśród właścicieli gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorców. Rosnący trend spowodował, że na rynku pojawiło się wielu producentów paneli PV. Klienci są zalewani masą ofert zagranicznych firm, ale na rynku istnieją również polskie produkty. Czy warto w nie inwestować?

Kluczowe parametry paneli PV?

Pierwszym krokiem do wykonania instalacji PV jest obliczenie mocy potrzebnej dla danego gospodarstwa domowego lub firmy. To pozwala dobrać panele o odpowiedniej mocy. Ważna jest jakość materiału, z którego są wykonane, ponieważ musi być odpowiednio elastyczny oraz odporny na działanie mrozu i słońca. W przeciwnym razie powierzchnia paneli szybko ulegnie uszkodzeniu, a wydajność instalacji drastycznie spadnie. Wysokiej jakości panele charakteryzują się zwiększoną odpornością na obciążenie statyczne i na siłę wiatru.

Kraj pochodzenia paneli

Wraz ze wzrostem popularności fotowoltaiki, na ryku pojawiały się tanie i słabej jakości panele z Chin.Trzeba pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna to inwestycja, która zwraca się w ciągu kilku lat, a przez kolejne generuje oszczędności na rachunkach. Dlatego panele muszą cechować się wysoką trwałością. Często tanie i zagraniczne modele ulegają rozwarstwieniu, przez co muszą zostać wymienione. Ponadto wilgoć przedostająca się do panelu może spowodować zwarcie i uszkodzenie całej instalacji. Dlatego warto wybrać wysokiej jakości produkty, dostępne również w Polsce.

Warunki i miejsce rozpatrywania gwarancji

Gwarancja zapewnia bezpieczeństwo inwestycji, ponieważ chroni właściciela przed ponoszeniem kosztów – w przypadku ewentualnych usterek instalacji. Poza okresem gwarancji, ważne są warunki prawne, na podstawie których będzie rozpatrywana – polskie czy zagraniczne. Zdecydowanie pierwsza opcja jest lepsza, ponieważ gwarancja może zostać prędzej rozpatrzona. Niektórzy zagraniczni producenci mogą obarczyć właściciela instalacji kosztami, związanymi z rozpatrywaniem reklamacji, np. badanie wydajności modułów, itd. Okres gwarancji powinien zostać liczony od momentu podłączenia paneli, a nie od daty ich produkcji. Wybrane modele polskich paneli są objęte gwarancją na moc, nawet do 25 lat.

Łatwy dostęp do producenta

W razie ewentualnych problemów z modułami zagranicznymi, dostęp do producenta może być utrudniony. Poza tym, sprawdzenie pozycji takiej firmy na rynku jest często trudne. Dlatego warto zdecydować się na polską firmę, która istnieje wiele lat oraz posiada pozytywne opinie – również poza branża fotowoltaiczną. Dostępność oferowanych produktów sprawia, że instalację w razie potrzeby można łatwo rozbudować o kolejne moduły od tego samego producenta. Nie należy stosować paneli od różnych producentów, ponieważ taka instalacja może nie działać prawidłowo.

Na rynku powstało wiele firm produkujących panele PV. Niektóre importują je z Chin i ,,oprawiają” firmowym logiem. Jednak często są to produkty niskiej jakości, które ulegają awarii. Poza tym, egzekwowanie praw gwarancyjnych jest utrudnione, obarczone kosztami, a nawet niemożliwe. Warto więc zainwestować w wysokiej jakości polskie produkty, o długim okresie gwarancji produktowej oraz na uzysk mocy.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *