Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Do czego służą optymalizatory mocy w instalacjach PV?

kwi 26, 2021 | Blog

Optymalizatory mocy są urządzeniami, które zapewniają optymalną wydajność instalacji fotowoltaicznej. To dobre rozwiązanie m.in. w przypadku częściowo zacienionych paneli PV. W jaki sposób działają optymalizatory mocy oraz kiedy warto je stosować w systemach fotowoltaicznych?

Niedopasowanie prądowo – napięciowe w instalacjach fotowoltaicznych

Niedopasowanie prądowo – napięciowe występuje, gdy panele są częściowo zacienione. Najczęściej jest to spowodowane przez wysokie drzewa lub wskutek nie do końca korzystnego położenia względem padania promieni słonecznych, np. południowa lub zachodnia strona dachu, pozwalają także na rozmieszczenie paneli na więcej niż dwóch połaciach dachowych. Do pozostałych czynników wywołujących niedopasowanie prądowo – napięciowe należą:

  • zabrudzenia paneli – np. kurzem, pyłami z drzew, itd.
  • nierównomierny proces starzenia paneli
  • refleks świetlny

W celu zapobiegania niedopasowaniu prądowo – elektrycznemu, w instalacji fotowoltaicznej należy zamontować optymalizatory mocy. Z kolei moduły powinny posiadać wysoką jakość oraz wszystkie niezbędne certyfikaty świadczące o bezpieczeństwie i trwałości.

Optymalizatory mocy – zasada działania

Zadaniem optymalizatorów mocy jest optymalne obciążenie danego modułu fotowoltaicznego. Dzięki temu w niekorzystnych warunkach (zacienienie lub zabrudzenie), może pracować niezależnie od pozostałych modułów i osiągnąć maksymalną moc. W przypadku braku optymalizatorów mocy, zacienienie jednego modułu powoduje spadek mocy na pozostałych modułach, które zaczynają produkować tyle co najsłabszy moduł. W praktyce oznacza to, że obniżona wydajność pracy jednego modułu, negatywnie wpływa na pracę całej instalacji fotowoltaicznej. Natomiast optymalizatory sprawiają, że każdy moduł może produkować maksymalną ilość energii elektrycznej, adekwatnie do warunków nasłonecznienia oraz bez względu na pracę pozostałych modułów. Optymalizator umożliwia kontrolowanie parametrów: pracy, temperatury, napięcia, prądu oraz mocy modułu. A także podgląd uzysków każdego z modułów indywidualnie. Dzięki temu, większość ewentualnych usterek jest wykrywana na bieżąco i są diagnozowane zdalnie.

Dlaczego warto zastosować optymalizatory mocy w instalacji PV?

Warto mieć na uwadze, że podstawą sprawnie działającej i wydajnej instalacji PV jest profesjonalny projekt oraz wykonanie. Dlatego należy stosować wysokiej jakości elementy pochodzące od renomowanych producentów. Optymalizatory mocy zapewniają optymalną wydajność instalacji fotowoltaicznej, w przypadku modułów częściowo zacienionych. Trzeba jednak pamiętać, że panele PV, powinny zostać zamontowane w miejscu, do którego dociera najwięcej promieni słonecznych, nawet jeżeli instaluje się optymalizatory.

Optymalizatory mocy są dobrym rozwiązaniem, które warto zastosować w instalacji PV. Jednak, zanim przystąpimy do realizacji projektu, u naszych klientów przeprowadzamy wizję lokalną. Dzięki temu wykonane instalacje osiągają maksymalną wydajność.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *