Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Dopłaty, dofinansowania, programy, ulgi z jakich można skorzystać montując instalacje PV

lut 22, 2021 | Blog

Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze. Dlatego wielu właścicieli domów jednorodzinnych, gospodarstw rolnych oraz przedsiębiorców, zdecydowało się na taką inwestycje. Zachętą były również dotacje z programów przeznaczonych do zwiększania liczby Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). W 2021 r. nadal można skorzystać z różnych form dofinansowania.

Ulga termomodernizacyjna 

Wprowadzona w 2019 r., a obecnie z tej możliwości dofinansowania budowy instalacji PV, mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych. W tym celu należy w zeznaniu podatkowym za dany rok odliczyć kwotę poniesioną z inwestycją – zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018. Łączna kwota na wszystkie przedsięwzięcia, uwzględnione w uldze, może wynosić maksymalnie 53 000 zł na jednego podatnika – właściciela lub współwłaściciela nieruchomości. Natomiast uzyskanie ulgi nie jest możliwe, jeśli dom znajduje się na etapie budowy.

Program Agroenergia 

To program dofinansowania przeznaczony dla rolników. Celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń produkowanych przez gospodarstwa rolne i zwiększenie Odnawialnych Źródeł Energii w produkcji energii elektrycznej. Dofinansowanie przysługuje na budowę instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła i elektrowni wiatrowej.  Z programu mogą skorzystać rolnicy posiadający na własność ziemię lub jeśli są dzierżawcami gruntów rolnych o powierzchni od 1 do 300 ha – minimum od 12 miesięcy. Natomiast prace związane z budową mikroinstalacji, nie mogą zostać rozpoczęte przed datą złożenia wniosku. Kwota, którą może otrzymać wnioskodawca, zależy od mocy instalacji PV i wynosi:

  • od 10 do 30 kW wysokość dofinansowania wynosi do 20% kosztów całej instalacji, ale nie może przekraczać 15 000 zł 
  • od 30 d0 50 kW wysokość dofinansowania wynosi do 13% kosztów całej instalacji, ale nie może przekraczać 20 000 zł

Program czyste powietrze

Program czyste powietrze umożliwia otrzymanie pożyczki na budowę instalacji fotowoltaicznej. Skorzystać z niej mogą osoby będące właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych. Jednak muszą spełniać następujące warunki:

  • w przypadku zamieszkiwania domu przez 1 osobę, dochód nie może być wyższy niż 1960 zł
  • w przypadku zamieszkiwania gospodarstwa domowego przez kilka osób, dochód na mieszkańca nie może przekraczać 1400 zł

Beneficjent może złożyć wniosek drogą elektroniczną na portalu WFOŚiGW  lub tradycyjnie w siedzibie organu właściwego do miejsca zamieszkania. Uzyskana kwota może być częściowo zwrotna i bezzwrotna.

Energia Plus dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy mogą uzyskać dofinansowanie na budowę instalacji fotowoltaicznej z programu Energia Plus. Wnioski najpóźniej można składać drogą elektroniczną do 17.12.2021 r. Jednak w przypadku dużej liczby wniosków, środki mogą ulec szybszemu wyczerpaniu. Przedsiębiorcy mogą skorzystać 2 opcji:

  • od 0,5 mln zł do 300 mln zł – do 85% kosztów kwalifikowanych
  • dotacji 50% kosztów kwalifikowanych

Warto również uzyskać informację o ewentualnych dofinansowaniach w Urzędach Gmin, ponieważ niektóre posiadają środki specjalnie przeznaczone na ten cel. Przed złożeniem wniosku, trzeba dokładnie zapoznać się z warunkami, które trzeba spełnić, ponieważ różnią się one w zależności od regionu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *