Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Drastyczny błąd przy wyborze złączek MC4                

maj 20, 2021 | Blog

Instalacja fotowoltaiczna składa się z wielu elementów, począwszy od paneli, a skończywszy na złączkach. Pomimo że posiadają one stosunkowo niewielkie wymiary, to pełnią kluczową rolę. Niewłaściwy dobór szybkozłączek może spowodować ich przegrzanie i w konsekwencji pożar. Na rynku istnieje wiele typów złączek, ale wbrew pozorom mogą kolosalnie się różnić.

Ważna zasada podczas wykonywania instalacji fotowoltaicznej

Na rynku znajduje się ogromna ilość szybkozłączek różnych typów, w zależności od producenta. Do popularnych należą m.in. MC4. Podczas wykonywania instalacji fotowoltaicznej, na jednym połączeniu należy zastosować złączki jednego typu. Trzeba pamiętać, że łączniki MC4 (Multi -Contact) pochodzące od różnych producentów, najczęściej posiadają inną tolerancję. To powoduje, że nie są w pełni kompatybilne. W takim przypadku może powstać łuk elektryczny.

Krytyczny błąd, który może wywołać pożar instalacji PV

Jednym z krytycznych błędów, który popełniają niedoświadczeni instalatorzy jest stosowanie w połączeniach złączek MC4 i H4. Elementy te posiadają zbliżoną budowę, która umożliwia wykonanie połączenia, ale w praktyce różnią się średnicą łączników. To powoduje, że z czasem przegrzewają się, co w konsekwencji prowadzi do przepalenia, a nawet do pożaru. Dlatego należy stosować złączki dostarczane przez producenta urządzenia, do którego zostaną użyte, np. falownika. Każdy produkt musi posiadać certyfikat bezpieczeństwa. Do mocowania szybkozłączek MC4, trzeba używać specjalnych kluczy, aby ich nie uszkodzić.

Badania termowizyjne w celu bezpieczeństwa

Szybkozłączki należą do elementów, które są poddawane badaniu termowizyjnemu. Celem badania jest wykrycie ewentualnego przegrzania, które prowadzi do przepalenia. W szczególności trzeba sprawdzić temperaturę centralnej części, każdej szybkozłączki. Temperatura wyższa nawet o kilka stopni od otoczenia, prawdopodobnie świadczy o przegrzewaniu łączników.

Pomimo że złączki z pozoru wydają się mniej istotnymi elementami niż falownik, to pełnią kluczową rolę w instalacjach PV. Należy stosować oryginalne elementy, posiadające certyfikaty bezpieczeństwa. Trzeba pamiętać, że uniwersalne szybkozłączki ,,kompatybilne” tylko teoretycznie można stosować z innymi typami. Istnieje techniczna możliwość ich połączenia, ale jeśli pochodzą od różnych producentów, to posiadają łączniki o innej średnicy. Takie połączenie prowadzi z czasem do przegrzewania i przepalenia złączki, a nawet do pożaru.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *