Drastyczne podwyżki cen energii elektrycznej, spędzają sen z powiek nie tylko przedsiębiorcom, lecz także samorządowcom i właścicielom domów prywatnych. Dlatego w gminie Grabów nad Prosną, zaczęto stosować alternatywne źródła odnawialnej energii. Do popularnych i ekologicznych, należy fotowoltaika Jak dokładnie wygląda ta inwestycja?
Inwestycja o wartości 2 mln zł
W ciągu ostatnich miesięcy na budynkach użyteczności publicznej na terenie gminy Grabów nad Prosną, zostało zamontowanych 969 paneli fotowoltaicznych na 27 obiektach użyteczności publicznej. Wartość inwestycji to 2 mln złotych, a 95% tej kwoty pokryło dofinansowanie z rządowego programu ,,Polski Ład”. Łączna moc instalacji to prawie 450 kWp. Energią elektryczną produkowaną ze Słońca zasilane są wszystkie szkoły, Urząd Miasta i Gminy, siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej, świetlice środowiskowe, oczyszczalnia ścieków i stacje uzdatniania wody. Gmina Grabów mogła zrealizować projekt, dzięki dofinansowaniu w wysokości 1900 000 zł, a tylko 100 000 zł dołożono z budżetu miasta i gminy.
Niższe rachunki za energię elektryczną
Gmina liczy, że w kolejnych miesiącach obniżą się rachunki za energię elektryczną, ponieważ podwyżki spędzają sen z powiek również samorządowcom. Głównie chodzi o obiekty o dużym zapotrzebowaniu na energię elektryczną, t.j. stacja uzdatniania wody oraz oczyszczalnia ścieków. Kolosalną rolę w realizacji tej inwestycji odgrywał czas. Już za 2 tygodnie zostaną zmienione przepisy, które spowodują, że inwestycje w instalacje fotowoltaiczne staną się mniej korzystne. Nie będzie możliwości magazynowania energii. W budynkach użyteczności publicznej w gminie Grabów nad Prosną w okresie letnim, dochodzi do największej produkcji prądu. Natomiast brak możliwości magazynowania nadwyżek w sieci od 1 kwietnia sprawił, że samorząd był zdeterminowany, aby zdążyć z finalizacją inwestycji zgodnie z obecnymi zasadami rozliczeń.
Jako firma, dołożyliśmy maksymalnych starań, aby oddać do użytku efektywne i bezpieczne instalacje fotowoltaiczne. Celem inwestycji jest nie tylko oszczędność na rachunkach za energię elektryczną, lecz również na gazie. Dlatego hala sportowa została wyposażona w system optymalizacji temperatury, który zmniejszy zużycie gazu, używanego do ogrzewania obiektu. Celem gminy jest uzyskanie maksymalnych oszczędności na prądzie, aby móc realizować kolejne projekty, służące mieszkańcom i nie tylko.
Obejrzyj wideo, związane z inwestycją:
0 komentarzy