Obecne falowniki (inwertery) cechują się wysoką wydajnością w przetwarzaniu prądu stałego na zmienny. Podczas tego procesu dochodzi do wytwarzania ciepła. Wysoka temperatura mogłaby doprowadzić do uszkodzenia urządzeń, dlatego niezbędne jest optymalne chłodzenie. W ostatnich latach popularne stały się falowniki z chłodzeniem pasywnym . Jednak istnieją też modele z aktywnym układem chłodzenia. Jaka jest różnica między nimi?
Falownik z chłodzeniem aktywnym
W falownikach z chłodzeniem aktywnym, wentylator znajduje się obok radiatora i wyprowadza ogrzane powietrze na zewnątrz urządzenia. Natomiast powietrze napływające z zewnątrz chłodzi falownik. W starszych modelach, wentylator pracował ze stałą prędkością. Natomiast w nowych, prędkość jest automatycznie dopasowywana do temperatury radiatora. Dzięki temu praca falownika jest ekonomiczna. Nowoczesny układ kanałów wentylacyjnych umożliwia przepływ powietrza bez bezpośredniego kontaktu z elektronicznymi podzespołami falownika. Takie rozwiązanie eliminuje ryzyko zabrudzenia i ewentualnych usterek. Falowniki z chłodzeniem aktywnym są lżejsze niż z pasywnym, dlatego można je łatwo zamontować w miejscu, które spełnia określone warunki. Stała kontrola temperatury pozwala osiągnąć maksymalną moc w produkcji prądu, co przekłada się na opłacalność instalacji fotowoltaicznej.
Falownik z chłodzeniem pasywnym
W falownikach z chłodzeniem pasywnym, ciepło jest odprowadzane w wyniku swobodnej cyrkulacji powietrza wokół radiatora. W falownikach z chłodzeniem pasywnym, wymiary radiatora mogą stanowić nawet połowę wielkości falownika. Takie urządzenie jest też cięższe niż model z chłodzeniem aktywnym. Zapewnienie prawidłowej temperatury pracy inwertera, zwiększa jego żywotność. Zbyt wysoka temperatura prowadzi do przegrzania podzespołów i w konsekwencji do ich szybszego zużywania. Pomimo zastosowania pasywnego chłodzenia, w niektórych inwerterach montowany jest wentylator, który kieruje przepływem powietrza i zapobiega powstawaniu punktowej, wysokiej temperatury.
Dodatkowe zabezpieczenie przed przegrzaniem falownika
W falownikach stosowane jest dodatkowe zabezpieczenie. Jest nim zaprogramowana funkcja ograniczania mocy wyjściowej. Parametry są ustawiane odpowiednio do temperatury radiatora. Zbyt wydajna praca inwertera (np. w upalne dni) mogłaby spowodować przegrzanie. Dlatego zastosowanie automatycznego ograniczana mocy wyjściowej, pozwala uniknąć drastycznego wzrostu temperatury urządzenia i chroni podzespoły przed uszkodzeniem. Pasywne chłodzenie powoduje, że falownik nagrzewa się szybciej niż model z chłodzeniem aktywnym. To może powodować częste ograniczanie mocy wyjściowej, przez co instalacja fotowoltaiczna może nie osiągać maksymalnej wydajności w słoneczne dni
Warto pamiętać, że dobrze zaprojektowane i wykonane chłodzenie pasywne u producenta oraz odpowiednio przewymiarowany radiator, w przypadku mniejszych instalacji do ok. 10 kWp jest wystarczający. Natomiast w przypadku wyższej mocy falowników, większość z nich wyposażona jest w chłodzenie aktywne. Dlatego też zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami technicznymi, który doradzą, jaki falownik będzie odpowiedni, a także zasugerują miejsce montażu inwertera.
0 komentarzy