Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Finansowanie ESCO krok po kroku

maj 25, 2023 | Blog, ESCO

Nasza sztandarowa oferta: finansowanie ESCO instalacji OZE nadal wzbudza wiele pytań. Postanowiliśmy opisać, jak krok po kroku wygląda proces wdrożenia i spłacenia tego typu inwestycji.

Największą zaletą tej formy finansowania fotowoltaiki jest fakt, że firma lub samorząd, które chcą przejść na ekologiczne formy zasilania, nie muszą inwestować żadnych środków własnych… no może poza czasem zaangażowanym w proces podpisywania umowy i ustalania warunków instalacji. Wszystkie pozostałe koszty i prace ponosi firma, która wdraża OZE w oparciu o finansowanie ESCO.

Jak krok po kroku wygląda wdrożenie OZE na podstawie finansowania ESCO?

  1. Spotkanie. Rozmawiamy o zapotrzebowaniu na prąd i/lub ciepło, jakie posiada gmina lub przedsiębiorstwo. Analitycy PAGRA notują parametry tego zapotrzebowania, a następnie przekazują je do naszego biura projektowego.
  2. Analiza. Znając charakterystykę budynków, ich położenie oraz zapotrzebowanie na energię elektryczną (oraz cieplną, jeśli jest taka potrzeba), nasi analitycy szacują jaki sprzęt i jaka skala prac wdrożeniowych jest niezbędna, aby zapewnić wskazanym obiektom (szkołom, halom produkcyjnym, basenom, budynkom administracji publicznej itp.) taką produkcję prądu z fotowoltaiki, oraz ewentualnie ciepła z pomp ciepła, aby w całości lub w większości zabezpieczały one zapotrzebowanie na energię tych obiektów.
  3. Wycena. Ustalone zapotrzebowanie na prąd jest następnie przeliczane na cenę elementów instalacji fotowoltaicznej oraz koszt robocizny, którą PAGRA poniesie podczas wdrażania instalacji.
  4. Kalkulacja. Na podstawie kosztu całościowego szacujemy przez ile miesięcy gmina lub zakład produkcyjny będą nam płacili za wyprodukowany przez wdrożoną instalację prąd (oraz ewentualnie za ciepło), aby to te, płacone już wprost do PAGRA rachunki pokryły całkowity koszt instalacji.
  5. Umowa. Jeśli czas trwania umowy, w ramach której samorząd lub przedsiębiorstwo płaci za energię do PAGRA, jest dla naszych rozmówców akceptowalny – podpisujemy umowę i przystępujemy do prac.
  6. Wdrożenie. Wszystkie podzespoły i prace opłaca PAGRA. Samorząd lub przedsiębiorstwo musi nam tylko (w uzgodnionych terminie i godzinach pracy) udostępnić obiekty, które będą wyposażane w fotowoltaikę oraz ewentualnie pompy ciepła.
  7. Uruchomienie. Po wdrożeniu projektu uruchamiamy fotowoltaikę, formalizujemy wszystkie kwestie i od tego momentu firma lub samorząd to w PAGRZE płaci rachunki za prąd oraz ewentualnie za ciepło.
  8. Przekazanie instalacji. W momencie gdy BIEŻĄCE rachunki za prąd/ciepło spłacą cały koszt wdrożenia instalacji, przechodzi ona na własność przedsiębiorstwa lub samorządu i od tego momentu generuje dla niego już tylko oszczędności.

Podsumowując: same korzyści, w tym te najważniejsze – czysta energia, dzięki której zostawimy planetę naszym dzieciom choćby w odrobinę (ale jednak!) lepszej formie.

Zapraszamy do zapoznania się z nasza ofertę finansowania instalacji OZE za pomocą formuły ESCO: ESCO – oferta PAGRA.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *