Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Firma ESCO? A co to takiego?

kwi 16, 2023 | Blog, ESCO

W PAGRA oferujemy finansowanie ESCO instalacji fotowoltaicznych, dlatego zaintrygowało nas, co Ministerstwo Klimatu i Środowiska pisze w odpowiedzi na pytanie: „Co to jest firma ESCO?”

Zerkamy czasem na serwis Rzeczpospolitej Polskiej gov.pl i czasem trafiamy tam na tematy, które są bliskie naszej branży. I tak oto, dokładnie na stronie wspomnianego ministerstwa, opublikowane zostało pytanie i zarazem odpowiedź na pytanie: Co to jest przedsiębiorstwo oszczędzania energii typu ESCO?

Rządowa publikacja to dość formalny, podręcznikowy opis, który zaczyna się od „Przedsiębiorstwo oszczędzania energii typu ESCO (skrót od Energy Service Company) to firma świadcząca usługi energetyczne lub dostarczająca innych środków poprawy efektywności energetycznej dla użytkownika/odbiorcy energii, biorąc przy tym na siebie pewną część ryzyka finansowego. Zapłata za wykonane usługi jest oparta (w całości lub w części) na osiągnięciu poprawy efektywności energetycznej oraz spełnieniu innych uzgodnionych kryteriów efektywności…”

Firma ESCO? To nie takie skomplikowanie!

Brzmi to strasznie skomplikowanie, a jest tak naprawdę bardzo proste. Pomijając sam wątek firmy ESCO (którą wg tej definicji jesteśmy właśnie my – PAGRA), bardzo zagmatwane jest zdanie, w której opisany jest ten, niestandardowy sposób zapłaty za instalację. „Oparta na osiągnięciu…”; w praktyce wygląda to tak, że klient NIE PŁACI za zrealizowaną przez nas instalację. Wszystkie jej podzespoły, elementy i prace wdrażamy na nasz koszt i we własnym zakresie. Klient zainwestowane przez nas środki niejako nam „zwraca” w formie opłacania do nas przyszłych rachunków za prąd.

Albo jeszcze inaczej. To my stajemy się (od strony finansowej) dostawcą energii dla klienta, który zdecyduje się na wdrożenie u siebie instalacji fotowoltaicznej i/lub pomp ciepła w oparciu o finansowanie ESCO. Po wykonaniu prac podsumowujemy wszystkie nasze koszty, a następnie, klient płaci nam tak długo za prąd, który dostarcza mu wdrożona i sfinansowana przez nas instalacja, aż koszty jej wdrożenia zostaną pokryte przez bieżące rachunki za prąd. Gdy zainwestowana przez nas w instalację kwota się zwróci – sama instalacja przechodzi na własność klienta i następnie to już na jego korzyść wypracowuje oszczędności.

Jak rozlicza się instalację wdrażaną przez firmę ESCO?

Kolejne zdanie, opublikowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska już trochę lepiej opisuje ten mechanizm: „Firma typu ESCO angażuje swoje środki finansowe w przeprowadzenie u klienta przedsięwzięcia modernizacyjnego, a odzyskuje poniesione nakłady (wraz z wynagrodzeniem) poprzez płatności rozłożone w czasie… Płatności dokonywane przez klienta pochodzą z wygenerowanych oszczędności w kosztach energii…”

I ten opis, zawiera już w sobie wszystko to, co warto w kontekście ESCO podkreślić. Czyli, że, dzięki finansowaniu ESCO odbiorca prądu:

– Nie płaci za instalację
– Korzysta z czystej, ekologicznej energii
– Płaci po wdrożeniu instalacji analogiczne rachunki za prąd i/lub ciepło do tych, jakie płacił dotychczas – tylko płaci je do innej firmy
– Po okresie, w którym bieżące rachunki spłacą koszty instalacji, klient staje się jedynym właścicielem instalacji

Podsumowując; nic się nie inwestuje, dużo się zyskuje. Warto? Zdecydowanie warto!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *