Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Fotowoltaiczny dekalog dobrych praktyk

sie 24, 2021 | Blog

Stosowanie dobrych praktyk w montażu instalacji fotowoltaicznych jest niezbędne do bezpiecznej produkcji prądu ze Słońca. Jakich zasad warto przestrzegać podczas prac instalacyjnych?

Zastosowanie odpowiednich złączek w instalacji PV

Najważniejszą dobrą praktyką jest stosowanie szybkozłączek od tego samego producenta. Do popularnych należą złączki MC4, które są stosowane w połączeniach. Niestety zdarza się, że złączki pochodzące od różnych producentów, nie są w pełni kompatybilne. Na pierwszy rzut oka można je łatwo połączyć, jednak w praktyce okazuje się, że wtyki różnych producentów mogą posiadać inną tolerancję. Wskutek tego dochodzi do powstania łuków elektrycznych, a nawet pożarów. Częstym błędem, który prowadzi do samozapłonu jest stosowanie szybkozłączek MC4 ze złączkami H4, które nie są kompatybilne. Dlatego w instalacjach fotowoltaicznych, należy stosować złączki wysokiej jakości pochodzące od jednego producenta.

Pomiary elektryczne instalacji PV

Pomiary wykonanej instalacji umożliwiają wykrycie ewentualnego uszkodzenia, np. podczas przeciągania przewodów elektrycznych przez szczeliny. Dzięki temu można zapobiec uszkodzeniu instalacji, porażeniu użytkowników lub pożarowi. Jest to także niezbędny element każdego protokołu odbioru instalacji. Jest to jeden z dowodów poprawnie wykonanej instalacji.

Zabezpieczenie przewodów instalacji PV przed uszkodzeniem

W celu wyeliminowania ryzyka wystąpienia pożaru w instalacji fotowoltaicznej, należy stosować kilka zasad:

  • przewody prowadzone na dachu muszą znajdować się w specjalnych kanałach lub osłonach
  • w przypadku dachów łatwopalnych przewody muszą zostać poprowadzone min. 10 cm nad powierzchnią dachu na specjalnych uchwytach
  • przewody narażone na działanie czynników zewnętrznych na dachach skośnych, muszą być prowadzone w osłonach zabezpieczających przed uszkodzeniem
  • każdy przewód musi zostać luźno ułożony, aby nie powstały w nim naprężenia wskutek zmiany temperatury, np. zimą.
  • niedopuszczalne jest tworzenie pętli indukcyjnej na przewodach
  • nie wolno umieszczać przewodów w ciasnych szczelinach oraz na ostrych krawędziach
  • przewody powinny być zamocowane do dachu i murów, aby nie zwisały zbyt luźno

Narzędzia stosowane do montażu elementów instalacji PV

Zastosowanie wysokiej jakości certyfikowanych elementów instalacji PV, to jeden z elementów sukcesu. Kluczową rolę odgrywa używanie narzędzi przystosowanych do montażu instalacji fotowoltaicznych. Dzięki temu można prawidłowo wykonać łączenia oraz uniknąć uszkodzenia elementów. Klucze dynamometryczne pozwalają dokręcać śruby z odpowiednim momentem obrotowym. Dzięki temu można uniknąć zerwania gwintu lub ich wykręcania. Z kolei nożyce nie powinny deformować struktury przewodów, a zaciskarki umożliwiają prawidłowe połączenie przewodów i innych elementów instalacji PV. To tylko niektóre narzędzia, które musi posiadać profesjonalna firma zajmująca się montażem instalacji PV.

Systematyczne czynności serwisowe

Dzięki serwisom instalacji można uniknąć uszkodzenia elementów wskutek nieprawidłowości, które mogą się pojawić. Podczas przeglądu dokonuje się m.in.:

  • wizualne oględziny instalacji w celu wykrycia uszkodzeń mechanicznych
  • czyszczenie radiatora
  • kontrola połączeń DC/AC
  • oczyszczanie modułów PV
  • kontrola pracy modułów i falownika

Stosowanie dobrych praktyk w montażu instalacji fotowoltaicznych, pozwala wykonać bezpieczny system, który będzie generował oszczędności przez wiele lat

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *