Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Fotowoltaika – wady i zalety

wrz 24, 2020 | Blog

Fotowoltaika to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Pomimo wielu zalet płynących z jej posiadania, wciąż jeszcze istnieją osoby posiadające obiekcje związane z taką inwestycją. Jakie zalety i wady posiada instalacja fotowoltaiczna?

Najważniejsze zalety płynące ze stosowania fotowoltaiki

Słońce stanowi niewyczerpalne źródło energii, z którego można pozyskiwać darmowy prąd na potrzeby gospodarstwa domowego, firmy, gospodarstwa rolnego. Jest to możliwe, dzięki zastosowaniu instalacji fotowoltaicznej, która przetwarza energię z promieni słonecznych na prąd zmienny, płynący w domowej instalacji. Moduły fotowoltaiczne zostały zaprojektowane w taki sposób, aby produkować prąd również w zimie i pochmurne dni. W takich okresach ich wydajność spada, ale nigdy do zera. Lato i wiosna to okresy, w których słońce świeci intensywnie, a zestaw fotowoltaiczny produkuje najwięcej prądu, którego nadwyżki są gromadzone w publicznej sieci. Dzięki temu w okresie zimowym, gdy wydajność instalacji jest niższa, prosument (osoba produkująca prąd z odnawialnych źródeł energii), może korzystać z zapasów na potrzeby gospodarstwa. To zapewnia stały dopływ prądu przez cały rok i bezpieczeństwo energetyczne.

Fotowoltaika wspiera ekologię

Fotowoltaika pozwala produkować prąd w zgodzie z ekologią. Moduły wytwarzając energię elektryczną, nie emitują szkodliwych związków dla środowiska, ani hałasu. Słońce to niewyczerpalne źródło energii w przeciwieństwie do kopalnych paliw. Szacuje się, że w ciągu kilkudziesięciu lat, wydobycie węgla brunatnego potrzebnego do produkcji prądu i energii cieplnej stanie się niemożliwe, ze względu na wyczerpanie pokładów. Panele fotowoltaiczne można poddać recyklingowi, dzięki czemu nie zanieczyszczają środowiska.

Innowacyjne rozwiązania zastosowane w fotowoltaice

Panele fotowoltaiczne wykonane są z materiału odpornego na działanie silnego słońca, mrozu, deszczu oraz wiatru. Ponadto odpowiednia elastyczność chroni je przed zniszczeniem wskutek uderzeń np. gradu. Przewody elektryczne posiadają odpowiedni przekrój oraz izolację wykonaną z materiału spełniającego najwyższe normy bezpieczeństwa. Dzięki temu są trwałe i bezpieczne. Po podłączeniu instalacji przez zespół fachowców, produkcja i przesyłanie prądu do sieci domowej przebiega bezobsługowo. W okresie letnim, częstym zjawiskiem są wyładowania atmosferyczne. Dlatego instalacja posiada specjalne zabezpieczenia antyprzepięciowe, chroniące instalację elektryczną budynku, licznik dwukierunkowy i falownik przed zniszczeniem wskutek uderzenia pioruna.

Instalacja produkuje prąd nawet w dni pochmurne, pomimo że jej wydajność jest niższa. Nigdy jednak nie spada do zera – co jest kluczowe. W większości przypadków panele fotowoltaiczne są montowane na dachach, ze względu na duże nasłonecznienie. Posiadają estetyczny wygląd, dzięki czemu doskonale komponują się z dachem. Jeśli montaż na dachu nie jest możliwy, np. ze względu na nietypową konstrukcję lub małą powierzchnię, panele osadzane są na specjalnej konstrukcji ustawionej na gruncie.

Fotowoltaika – wady

Niektóre osoby obawiają się, że inwestycja w fotowoltaikę jest droga. Jednak właściciele domów jednorodzinnych mogą uzyskać bezzwrotną dotację z programu Mój Prąd oraz odliczyć koszty od podatku dochodowego – nawet w okresie 6 lat od zainstalowania własnej słonecznej elektrowni. To sprawia, że inwestycja zostaje zminimalizowana i zwraca się w jeszcze krótszym czasie. Kolejna obiekcja dotyczy produkcji prądu w zimie. Każdy moduł fotowoltaiczny został wykonany w taki sposób, aby produkować energię, nawet w okresie o mniej intensywnym nasłonecznieniu. Ponadto prosument, który wysyła nadwyżki prądu w lecie do sieci publicznej, może z nich korzystać w okresach o niższej wydajności instalacji.

Fotowoltaika to popularne rozwiązanie, które pozwala uzyskiwać darmowy prąd ze Słońca. Posiada ogromną liczbę zalet, które przewyższają niewielkie wady. Dlatego na montaż instalacji decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *