Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Gdzie „wpina się” instalację fotowoltaiczną w domu?

cze 29, 2021 | Blog

Wiele osób zastanawia się, w którym punkcie domowej instalacji elektrycznej podłączyć system fotowoltaiczny. Istnieje kilka takich miejsc, ale nie wszystkie są odpowiednie. Jakie czynniki należy uwzględnić i który punkt wybrać, aby instalacja PV działała bezpiecznie i prawidłowo?

Rozdzielnia główna

Rozdzielnia główna jest najlepszym miejscem do przyłączenia domowej instalacji fotowoltaicznej. Jednak trzeba uwzględnić kilka czynników przy wykonaniu bezpiecznego przyłącza. Projekt powinien uwzględniać dodatkowe miejsce w rozdzielnicy na zabezpieczenia AC i nadmiarowo – prądowe. Falownik powinien zostać umieszczony w odległości od głównej rozdzielni nie większej niż 10 m. Ważny jest dodatkowy przewód z zabezpieczeniami AC. Przewody łączące moduły i falownik muszą posiadać odpowiedni przekrój, odpowiedni zależny od mocy instalacji. Zamontowanie falownika blisko rozdzielni głównej, pozwala ograniczyć długość przewodów. Jednocześnie trzeba umieścić inwerter w miejscu wolnym od nadmiaru pyłów i wilgoci.

Skrzynka z licznikiem

Jeśli nie ma możliwości podłączenia instalacji PV do rozdzielni głównej, ewentualnie można wykorzystać skrzynkę z licznikiem. Jednak naszym zdaniem, nie jest to tak dobre rozwiązanie jak poprzednie. Istotnym problemem jest mała ilość miejsca m.in. na podłączenie bezpieczników antyprzepięciowych AC. Trzeba pamiętać, że każda instalacja musi zostać wyposażona w zabezpieczenia, które chronią użytkowników przed ewentualnym porażeniem oraz uszkodzeniem systemu na wypadek wyładowań atmosferycznych. Błędem jest pomijanie kluczowych zabezpieczeń tylko dlatego, że podłączenie do danego punktu jest najłatwiejsze.

Skrzynka rozdzielcza

Skrzynka rozdzielcza potocznie nazywana jest tablicą bezpiecznikową. To element, do którego podłączona jest domowa instalacja elektryczna. W przypadku braku możliwości ,,wpięcia” instalacji PV do rozdzielni głównej, skrzynka rozdzielcza jest kolejnym miejscem. Jednak w takim przypadku muszą zostać wykorzystane odpowiednie zabezpieczenia, aby system PV był chroniony przed przepięciami. Przed montażem trzeba sprawdzić, czy przekrój przewodów jest wystarczający do wykonania takiego podłączenia.

Gniazdo siły

Gniazdo siły trójfazowe nie jest dobrym elementem na podłączenie instalacji fotowoltaicznej. Najczęściej takie gniazdo jest położone w znacznej odległości od głównych zabezpieczeń. W takim przypadku system PV nie jest dostatecznie chroniony przed przepięciami. Ponadto przekroje przewodów często są zbyt małe, co może skutkować ich przegrzewaniem, a nawet pożarem. Jeżeli jednak wszystko zostało sprawdzone (przekroje przewodów, odległość od rozdzielni głównej w odniesieniu do mocy instalacji) takie miejsce jest równie bezpieczne co skrzynka rozdzielcza

Najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie instalacji fotowoltaicznej do zabezpieczeń głównych w domu. Czynność tą może wykonać jedynie elektryk z uprawnieniami, min. SEP eksploatacja. Taki specjalista dokona przeglądu całej domowej instalacji, sprawdzi stan przewodów oraz ich przekrój.

 

4 komentarze

  1. Janusz

    Co to jest bezpiecznik przeciwprzepięciowy?

    Odpowiedz
  2. Krzysztof Fabisz

    Jest to element instalacji który pozwala zniwelować szkody w instalacji powstałe w wyniku przepięcia spowodowanego np. Wyładowaniem atmosferycznym, ogranicznik przepięć przyjmuje na siebie zbyt duże, nienormatywne napięcie w sieci i chroni instalacje przed uszkodzeniem.

    Tutaj mamy to dokładnie opisane https://pagra.eu/jak-wazne-sa-ograniczniki-przepiec-w-instalacji/

    Odpowiedz
  3. Krzysztof

    Firma przyłączyła mi instalacje do gniazda siły. Nie chcą zmienić. Przewody 2,5 mm, instalacja 30 letnia. Co mogę zrobić?

    Odpowiedz
    • Krzysztof Fabisz

      Witam jak najbardziej można się wpiąć w gniazdo siłowe pod warunkiem że jest to zrobione zgodnie z przepisami. Przewody 2,5mm2 będą ok jeśli moc nie jest za duża do przekroju, co do jakości instalacji to firma montująca powinna ją dokładnie sprawdzić czy nadaje się do podłączenia instalacji PV.

      Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *