Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Gdzie zamontować falownik?

wrz 1, 2021 | Blog

Falownik, inaczej inwerter to urządzenie, które przetwarza prąd stały produkowany przez moduły PV w zmienny. Dzięki temu urządzenia podłączone do domowej sieci elektrycznej działają prawidłowo. Falownik musi zostać zamontowany w odpowiednim miejscu, aby nie uległ uszkodzeniu i mógł bezpiecznie działać. Jakie zasady muszą zostać spełnione przy takiej instalacji?

Warunki, które musi spełniać miejsce montażu falownika

Wybór montażu falownika ma kluczowe znaczenie dla jego działania. Dlatego należy przestrzegać kilku zasad, aby podłączone urządzenie oraz cała instalacja działała poprawnie. Co należy wziąć pod uwagę przed montażem:

  1. Urządzenie musi zostać umieszczone wyłącznie na stałym i solidnym podłożu.
  2. Temperatura otoczenia, w którym zostanie zamontowany inwerter, musi mieścić się w zakresie od -25°C do +60°C. Są to jednak przybliżone wartości i mogą się różnić w zależności od producenta.
  3. Falownik musi zostać zamontowany w miejscu, w którym powietrze może swobodnie przepływać i chłodzić urządzenie. Wlot chłodnego powietrza znajduje się zazwyczaj w dolnej części falownika. Natomiast wylot ogrzanego, umiejscowiony jest w górze.
  4. Inwerter zamontowany w szafie sterowniczej lub małych przestrzeniach zamkniętych, powinien być chłodzony za pomocą wentylatora lub należy zapewnić mu dobrą wentylację
  5. W przypadku montażu urządzenia na budynku gospodarczym, należy zachować min. odstęp 2 metrów od wentylacyjnych otworów. W przeciwnym razie do falownika może wpływać ciepłe powietrze i doprowadzić do jego przegrzania.
  6. Nie wolno montować inwertera w miejscu, w którym może być narażony na działanie środków chemicznych, np. żrących kwasów, amoniaku, itd.

Należy jednak zawsze pamiętać, że istnieją falowniki przeznaczone do różnego rodzaju warunków. Dlatego wszystkie powyższe informacje należy zweryfikować indywidualnie dla każdego falownika. Drugą możliwością jest upewnić się u instalatora, który może zaproponować możliwie miejsce dla falownika, a także dobrać falownik indywidualnie do instalacji. Miejsce montażu jest na tyle ważnym elementem, że powinno zostać określone przy pierwszym spotkaniu. Dlatego też zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami, którzy pomogą dobrać falownik, a także całą instalację.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *