Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Ile można płacić za prąd po zamontowaniu fotowoltaiki?

gru 14, 2020 | Blog

Sprawnie działająca instalacja fotowoltaiczna, pozwala zminimalizować rachunki za prąd. Warto dowiedzieć się, jakie opłaty składowe wpływają na cenę prądu dostarczanego przez zakład energetyczny. Czym charakteryzuje się wymiana prądu między publiczną siecią energetyczną a systemem fotowoltaicznym prosumenta.

Jakie opłaty składają się na cenę prądu z sieci elektrycznej?

Na ostateczną cenę energii elektrycznej, dostarczanej przez zakład energetyczny składają się różne koszty. Należą do nich m.in.:

  • Opłata handlowa – pobierana jest za wystawianie faktur oracz inne czynności administracyjne. Należy do stałych opłat i obecnie wynosi kilkanaście złotych – w zależności od operatora.
  • Opłata przejściowa – zależy od zużycia energii w okresie roku. Najczęściej jej wysokość jest podana za każdy miesiąc pobierania energii elektrycznej z publicznej sieci.
  • Abonament – obejmuje odczyt licznika, jego obsługę oraz ewentualną wymianę przez danego operatora.
  • Opłata stała sieciowa – jest pobierana stale za korzystanie z sieci energetycznej. Jej wysokość nie zależy od ilości pobranej energii.
  • Opłata zmienna sieciowa – pobierana jest za korzystanie z sieci elektrycznej w określonym czasie. Jej cena wzrasta adekwatnie do czasu pobierania energii.
  • Opłata jakościowa – obejmuje koszty utrzymania sieci energetycznej (w tym również modernizacji).

Jak zmienia się rachunek po zainstalowaniu systemu fotowoltaicznego?

Zastosowanie instalacji fotowoltaicznej, pozwala uzyskać kolosalne oszczędności na rachunkach za prąd. To sprawia, że taka inwestycja zwraca się już w ciągu kilku lat użytkowania – w zależności od zużycia prądu. Jak zmieniają się rachunki? W większości przypadków korzystanie z systemu fotowoltaicznego sprowadza się do miesięcznych opłat stałych, wynoszących kilkanaście złotych. Opłaty są pobierane na rzecz operatora, czyli zakładu energetycznego. Do najważniejszych pozycji na rachunki prosumenta należą:

  • Energia czynna oddana – ilość energii wysłanej do publicznej sieci elektrycznej, do której jest podłączony system fotowoltaiczny. Energia ta stanowi nadwyżki, które nie zostały wykorzystane na potrzeby gospodarstwa domowego w danym okresie (najczęściej letnim).
  • Energia czynna pobrana – parametr określa, ilość energii pobranej przez prosumenta służącej do zasilania urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym. Obejmuje okres, w którym instalacja fotowoltaiczna nie pracowała lub zużycie prądu przekroczyło jej wydajność (głównie w zimie).
  • Saldo energii elektrycznej – to bilans wyprodukowanej i zużytej energii na podstawie dwukierunkowego licznika, który zostaje zamontowany przez zakład energetyczny.
  • Magazyn energii – zawiera ilość energii, którą prosument może pobrać w ciągu 365 dni od jej wyprodukowania
  • Nowa opłata mocowa wchodząca w życie 1 stycznia 2021 –dla użytkowników indywidualnych będzie to maksymalnie około 11 zł miesięcznie, natomiast dla przedsiębiorców wynosi ona 0,0762 zł/kWh – co wydaje się niewiele, natomiast po przeliczeniu na MW daje to ponad 76 zł do każdego zużytego Megawata, co znacząco wpłynie na koszty prowadzenia przedsiębiorstwa. Opłata mocowa będzie naliczana w godzinach 7 – 21 czyli w czasie największej aktywności firm. Najbardziej odczują ją firmy kupujące prąd po średnim lub wysokim napięciu.

Jak wygląda rachunek za prąd podczas korzystania z fotowoltaiki?

Najkorzystniejszym rozwiązaniem dla prosumenta jest półroczne lub roczne rozliczenie z zakładem energetycznym. Dlaczego? Ponieważ wydajność instalacji fotowoltaicznej zmienia się w ciągu roku. Największa jest w okresie letnim, gdy promienie słoneczne są najbardziej intensywne. W większości przypadków, ilość wyprodukowanego prądu przewyższa zapotrzebowanie gospodarstwa domowego w miesiącach letnich. Nadmiar jest odprowadzany do zakładu energetycznego. Z kolei jesienią i w zimie, wydajność modułów jest niższa, ale możliwe jest korzystanie z wygenerowanych nadwyżek. Właściciel instalacji fotowoltaicznej musi wykorzystać energię w ciągu 365 od jej wyprodukowania. Im dłuższy okres rozliczeniowy, tym niższa może być opłata abonamentowa – w związku z rzadszym odczytem licznika. W przypadku okresu rozliczeniowego przekraczającego miesiąc, prosument otrzymuje fakturę co miesiąc. Dokument zawiera prognozy zużycia energii elektrycznej. Kwoty te są wyliczane na podstawie zużycia prądu z poprzedniego roku.

Fotowoltaika to inwestycja, której jednorazowy koszt może wydawać się wysokie. Jednak z perspektywy czasu może przynieść kolosalne oszczędności na rachunkach za prąd.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *