Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Jak działa fotowoltaika i dlaczego warto ją posiadać?

lis 4, 2020 | Blog

Energia elektryczna jest niezbędna do codziennego funkcjonowania. Dlatego każde gospodarstwo domowe posiada instalację, do której podłączone są urządzenia elektryczne oraz oświetlenie. Jeszcze kilka lat temu, jedynym źródłem zasilania domu w prąd była publiczna sieć energetyczna. Jednak ostatnimi laty, dużą popularnością cieszy się fotowoltaika, czyli domowa mikro-elektrownia. Na czym polega jej działanie oraz dlaczego warto ją posiadać?

Z jakich elementów zbudowana jest fotowoltaika?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z różnych elementów, a do podstawowych należą: panele, falownik (inwerter), przewody elektryczne, złączki, zabezpieczenia antyprzepięciowe oraz elementy montażowe. Źródłem pozyskiwania prądu z promieni słonecznych są panele fotowoltaiczne, w których znajdują się ogniwa. Najczęściej są montowane na dachach lub na gruncie – w najmocniej nasłonecznionym miejscu. To sprawia, że ogniwa osiągają maksymalną wydajność w produkcji prądu. Do zamontowania na dachach płaskich używa się specjalnych konstrukcji montażowych, które umożliwiają ustawienie odpowiedniego kąta paneli względem promieni słonecznych. Natomiast na gruncie, ustawia się specjalną konstrukcję nośną. Kolejnym elementem fotowoltaiki jest inwerter, który przetwarza prąd stały w zmienny – służący do zasilania urządzeń elektrycznych. Wszystkie elementy są połączone przewodami elektrycznymi.

Zasada wytwarzania prądu z instalacji fotowoltaicznej

Ogniwa fotowoltaiczne są wykonane z krzemu i służą do przetwarzania energii słonecznej w prąd stały. Elementy te połączone są w sposób szeregowy i tworzą moduły. Zbudowane są z płytek krzemowych, między którymi wytwarzane jest napięcie elektryczne. Promienie słoneczne zostają pochłonięte przez ogniwa. W wyniku takiej reakcji dochodzi do wprawienia w ruch elektronów, co z kolei wywołuje różnicę potencjału między warstwami krzemowego półprzewodnika. W efekcie powstaje prąd stały, który zostaje przesłany do inwertera i przetworzony na zmienny. Falownik jest dobierany odpowiednio do mocy paneli fotowoltaicznych, poprawny dobór zakłada przewymiarowanie mocy paneli fotowoltaicznych w stosunku do falownika o około 20%.

Dlaczego warto posiadać fotowoltaikę?

Fotowoltaika to ekologiczna oraz innowacyjna metoda pozyskiwania prądu ze Słońca. Pozwala produkować energię elektryczną na potrzeby gospodarstwa domowego. Panele słoneczne największą wydajność osiągają w okresie letnim. Dlatego nadwyżki wyprodukowanego prądu zostają przesłane do zakładu energetycznego. Można wykorzystać je w zimie, gdy wydajność instalacji jest niższa. Posiadanie instalacji fotowoltaicznej pozwala uniezależnić się od podwyżek prądu z sieci publicznej. Na początku inwestycja w fotowoltaikę może nie wydawać się najniższa, ale po kilku latach zwraca się. To bezobsługowe i ekologiczne rozwiązanie, które nie emituje szkodliwych związków, ani hałasu. Słońce stanowi niewyczerpalne źródło energii, więc nie ma obawy, że kiedyś go zabraknie.

Obecnie istnieje możliwość odliczenia kosztów instalacji fotowoltaicznej od podatku dochodowego oraz uzyskanie na ten cel dofinansowania z programu ,,Mój prąd”. Takie możliwości sprawiają, że koszty inwestycji zostają zminimalizowane, dlatego korzysta z niej coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *