Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Jak ważne jest uzgodnienie instalacji z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych i kogo to dotyczy?

kwi 12, 2021 | Blog

Zmiany w prawie budowlanym wprowadziły wymogi dotyczące instalacji fotowoltaicznych odnośnie zabezpieczeń przeciwpożarowych. W niektórych przypadkach na budowę instalacji wymagane jest pozwolenie. W jakich przypadkach niezbędne jest uzgodnienie budowy instalacji PV z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych?

Kogo obejmują przepisy?

Instalacje fotowoltaiczne, których łączna moc modułów jest równa lub przekroczy 6,5 kWp, wymagają potwierdzenia przez rzeczoznawcę do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Po zakończeniu budowy instalacji, inwestor ma obowiązek zgłosić ten fakt do właściwej jednostki Państwowej Straży Pożarnej – ze względu na lokalizację. Z kolei na wykonanie instalacji o mocy przekraczającej  50 kW, niezbędne jest pozwolenie na budowę. Natomiast projektowanie i realizacja systemów PV dla budynków jednorodzinnych, najczęściej nie wymaga uzgodnienia z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Jednak według Polskiego Prawa Budowlanego, projekt budynku mieszkalnego oraz urządzeń, które są z nim powiązane, musi zapewniać bezpieczeństwo. Do tego typu urządzeń zalicza się system fotowoltaiczny. Według przepisów, projekt powinien opierać się na wiedzy technicznej, obejmującej normy bezpieczeństwa oraz uwzględniać przepisy.

Jak zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną przed pożarem?

Przewody w instalacji PV powinny być prowadzone od modułów do falownika w wyznaczonych trasach. Przewody nie mogą ciasno przechodzić przez otwory, ani być nadmiernie ściśnięte, aby nie doszło do uszkodzenia warstwy izolacyjnej. Dodatkowo należy je zabezpieczyć w miejscach przejść przez dach oraz ostre elementy. Okablowanie, przez które przepływa prąd stały (DC), powinno posiadać podwójnie wzmocnioną izolację, oporną na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych.

Instalacja fotowoltaiczna powinna zostać wykonana z elementów o wysokiej trwałości i posiadających certyfikaty bezpieczeństwa. Tylko wtedy może działać bezpiecznie nawet przez kilkadziesiąt lat. Dlatego w montowanych przez nas systemach PV stosujemy wyłącznie wysokiej klasy urządzenia. A każda instalacja powyżej 6,5 kWp jest uzgadniana i zgłaszana do PSP. Jako dowód nasi klienci otrzymują uzgodnienie z rzeczoznawcą do spraw przeciwpożarowych.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *