Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Jakie certyfikaty i świadectwa są potrzebne do montażu instalacji fotowoltaicznej?

sie 9, 2021 | Blog

Montaż instalacji fotowoltaicznej wydaje się pozornie prostą czynnością. Jednak w praktyce nie wystarczy tylko zamontować paneli, falownika i połączyć przewodami. Istnieje szereg czynników, które muszą być uwzględnione przy montażu, aby instalacja działała z optymalną wydajnością, podlegała gwarancji i spełniała wymogi bezpieczeństwa. Dlatego tego typu usługi powinna wykonywać firma, która zatrudnia wykwalifikowanych pracowników z odpowiednimi certyfikatami.

Uprawnienia wymagane do projektowania instalacji fotowoltaicznych?

Projekt instalacji fotowoltaicznej powinien zostać wykonany przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami. Projektant powinien uwzględnić najbardziej nasłonecznione miejsce montażu paneli. System PV powinien osiągnąć optymalną wydajność w produkcji energii elektrycznej oraz być bezpieczny dla użytkowników. Osoba taka powinna posiadać uprawnienia budowlane do projektowania instalacji elektrycznych i elektroenergetycznych lub certyfikat uprawniający do projektowania systemów PV. Dokument taki może wystawić Urząd Dozoru Technicznego. Zakład energetyczny może odmówić przyłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej, w przypadku gdy system zostanie wykonany przez osoby bez wymaganych uprawnień. Poza tym, w razie ewentualnej awarii, producent może nie uznać gwarancji.

Uprawniania montera instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd, dlatego brygadzista powinien posiadać uprawnienia typu  SEP, D i E. Ważne jest też świadectwo w zakresie energii elektrycznej, aby móc wykonywać prace montażowe. Zakład energetyczny ma prawo zweryfikować uprawnienia monterów przy podłączaniu instalacji PV do sieci energetycznej. Monterzy i projektanci powinni też posiadać uprawnienia do pracy na wysokości, ponieważ panele i przewody są montowane najczęściej na dachach budynków.

Fotowoltaika jest branżą, w której nieustannie pojawiają się innowacyjne rozwiązania. Dlatego profesjonalna firma na bieżąco śledzi rynek i wdraża nowe technologie do swoich usług. A także bierze udział w szkoleniach organizowanych przez producentów lub dystrybutorów sprzętu.

Firma oferująca kompleksową usługę wykonania instalacji fotowoltaicznej powinna zatrudniać wykwalifikowanych pracowników z wymaganymi certyfikatami. Warto również sprawdzić, od jakiego producenta pochodzą poszczególne elementy instalacji. Na rynku pojawiają się tanie komponenty, ale najczęściej są niskiej jakości.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *