Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Jakie znaczenie ma jakość paneli i gdzie szukać pomocy w razie awarii?

cze 11, 2021 | Blog

Duże zainteresowanie fotowoltaiką sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej firm i producentów oferujących różnej jakości elementy. Jednak przy wyborze, warto kierować się kilkoma zasadami, aby instalacja mogła produkować energię elektryczną przez wiele lat.

Sprawność paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne zbudowane są z ogniw, które z czasem ulegają starzeniu. W wyniku tego procesu, ich sprawność zaczyna spadać. Szacunkowo, w pierwszym roku użytkowania instalacji fotowoltaicznej, sprawność paneli spada ok. 2 – 3%. Z kolei w pozostałych latach, spadek wynosi 0,7%. W przypadku gwarancji na określony czas, np. do 25 lat, sprawność paneli po tym okresie powinna wynosić 80% początkowej mocy. Warto pamiętać, że panele osiągają najwyższą wydajność, gdy słońce świeci najintensywniej, natomiast w okresie zimowym, ich wydajność spada.

Warto pamiętać, że sprawność wpisana w kartach katalogowych nie jest barana pod uwagę przy doborze mocy instalacji. Każdy panel jest badany w warunkach STC, przez co sprawność jest już uwzględniona w mocy.

Gwarancja – czas trwania i warunki

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną powinna przynosić korzyści przez kilkadziesiąt lat. Najczęściej w ciągu pierwszych 5 – 7 lat, następuje zwrot poniesionych kosztów, natomiast w kolejnych generuje zyski. Dlatego warto mieć pewność, że instalacja będzie działała przez wiele lat, a panele nie ulegną zużyciu. Dlatego standardowa gwarancja powinna wynosić min. 12 lat – im dłuższa, tym lepiej. Długi okres gwarancji świadczy również o tym, że producent jest pewien jakości sprzedawanych komponentów. Ewentualne awarie paneli mogą powodować przestój w działaniu instalacji, co prowadzi do braku zysków lub ich zmniejszenia. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z warunkami gwarancji, które powinny być zrozumiałe dla klienta.

Rodzaje gwarancji

Większość producentów dostarczających panele fotowoltaiczne na rynek, oferuje 2 rodzaje gwarancji:

  • gwarancja na produkt – wynosi do 30 lat, a w razie awarii element może zostać wymieniony
  • gwarancja na uzyski mocy – określa efektywność paneli w danym okresie czasu, np. po 25 latach spadek sprawności do 85%

Wiele osób zastanawia się, gdzie szukać pomocy w razie awarii instalacji PV? Gwarancji na produkty udziela producent, ale profesjonalna firma montująca instalację w razie potrzeby w imieniu klienta zajmuje się formalnościami oraz wymianą uszkodzonego panelu lub innego elementu. Dlatego przed podpisaniem umowy, warto sprawdzić, czy firma oferuje taką pomoc.

Certyfikaty jakości i bezpieczeństwa

Na rynku można spotkać tanie panele, ale może okazać się, że nie posiadają wszystkich, niezbędnych certyfikatów. Przeprowadzaniem testów zajmuje się specjalny instytut PVEL. Badane produkty poddawane są testom bezpieczeństwa i jakości. Dlatego klient dokonując zakupu przetestowanych produktów ma pewność, że są bezpieczne i z dużym prawdopodobieństwem będą pracować przez kilkadziesiąt lat.

Decydując się na inwestycję w instalację fotowoltaiczną, warto kierować się jakością komponentów. Instalacja musi być wykonana profesjonalnie, z uwzględnieniem wszystkich zabezpieczeń. Dzięki temu można uniknąć strat w przepływie prądu do sieci oraz bezpiecznie ją użytkować przez wiele lat.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *