Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Moc przyłączeniowa i umowna – dlaczego jest ważna?

gru 7, 2020 | Blog

Instalacje fotowoltaiczne zyskują coraz większą popularność w Polsce i na świecie, ponieważ to ekologiczne źródło energii. Rozwiązanie pozwala produkować prąd ze Słońca i jednocześnie uniezależnić się od podwyżek cen energii z sieci publicznej. Przy doborze mocy instalacji PV, ważna jest moc przyłączeniowa i umowna. Co warto wiedzieć o tych parametrach?

Czym jest moc przyłączeniowa?

Moc przyłączeniowa informuje o maksymalnym zużyciu energii, które może generować każde urządzenie podłączone do instalacji. Parametr podawany jest w kW i zależy od liczby urządzeń w gospodarstwie domowy. Musi także uwzględniać rezerwę energii, która może być pobierana przez sprzęty elektryczne podłączone w przyszłości. Najwięcej prądu pobierają; urządzenia grzewcze do wody użytkowej oraz kuchenki i piekarniki elektryczne. Przyjmuje się, że średnie zapotrzebowanie mocy dla domu jednorodzinnego, w którym wykorzystuje się oświetlenie oraz urządzenia elektryczne (w tym kuchenkę elektryczną), powinno wynosić ok. 16 kW. Dlatego moc instalacji fotowoltaicznej nie może przekraczać mocy przyłączeniowej. W przeciwnym razie właściciel nieruchomości musi złożyć do operatora wniosek o zwiększenie mocy przyłączeniowej.

Moc umowna instalacji

Moc umowna to parametr określający, ile mocy użytkownik może pobrać w określonym czasie, na podstawie umowy z dostawcą prądu. W przypadku założenia zbyt wysokiej wartości, odbiorca energii zapłaci większy rachunek – według podanej wartości, a nie faktycznego zużycia. Z kolei zaniżenie tej wartości w stosunku do zużycia prądu, może powodować częste wyłączanie bezpieczników. Poza tym, może narazić odbiorcę na kary umowne po przekroczeniu limitów poboru. W jaki sposób poprawnie określić moc umowną? W tym celu dokładnie trzeba przeanalizować roczny bilans rachunków za energię elektryczną. Jeśli okaże się, że zużycie jest większe niż założona wartość, należy wystąpić do operatora o zwiększenie mocy umownej. W przypadku, gdy moc umowna jest wyższa niż faktyczne zużycie energii, warto porozmawiać z doradcą energetycznym firmy, aby przedstawił możliwości wprowadzenia zmian w umowie.

Prawidłowy dobór instalacji fotowoltaicznej

W budynku, w którym instalacja fotowoltaiczna będzie posiadać większą moc niż moc umowna, przyszły prosument musi wystąpić z wnioskiem do zakładu energetycznego o zwiększenie mocy umownej. Po uzyskaniu zgody, można przystąpić do dalszych czynności związanych z inwestycją. Przed rozpoczęciem prac, nasi eksperci przeprowadzają audyt energetyczny, na podstawie którego przygotowują schemat instalacji. Odpowiednie dobranie mocy PV ma kluczowe znaczenie. Roczna produkcja prądu przez system fotowoltaiczny, nie powinna przekraczać rocznego zużycia energetycznego w danym gospodarstwie o więcej niż 20%. Dlatego szczegółowy audyt energetyczny, pozwala nam zamontować instalację PV, o mocy adekwatnej do mocy umownej – określonej w umowie.

Dobranie mocy instalacji fotowoltaicznej w budynkach zamieszkanych, odbywa się na podstawie rocznego bilansu rachunków za energię elektryczną. Natomiast jeśli instalacja PV będzie zamontowana w nowym domu, należy uwzględnić urządzenia elektryczne, w które zostanie wyposażony. Ważne jest oszacowanie zapasu mocy, ponieważ z czasem ilość urządzeń może się zwiększyć. Wszystkie parametry trzeba uwzględnić już na etapie projektowania. Moc umowna nie może przewyższać mocy przyłączeniowej.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *