Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Musisz płacić za prąd? Okazuje się, że…

lis 15, 2020 | Blog

Obserwując ceny energii elektrycznej można stwierdzić, że stale rosną. Jednak całkowita kwota na rachunku za prąd, obejmuje również dodatkowe opłaty. Co dokładnie składa się na taki rachunek i jak można go obniżyć nawet do kilku złotych miesięczne?

Rachunek za prąd – jakie dokładnie opłaty obejmuje?

Większość osób po otrzymaniu rachunków za prąd, najczęściej  sprawdza rozliczenie za okres korzystania z energii i prognozę zużycia w najbliższym czasie. Jednak rachunek posiada stałe opłaty na rzecz sprzedawcy oraz dystrybutora prądu. Należą do nich m.in.:

  • opłata handlowa – obejmuje koszty związane z wystawianiem faktur i rachunków, a także koszty administracyjne poniesione przez zakład energetyczny
  • opłata przejściowa – jej wysokość najczęściej zależy od rocznego poziomu zużycia energii elektrycznej przez prosumenta (odbiorcy prądu)
  • opłata abonamentowa – obejmuje odczyt i korzystanie z licznika, który jest własnością zakładu energetycznego
  • opłata stała sieciowa – jest naliczana na podstawie korzystania przez prosumenta z publicznej sieci elektrycznej

Fotowoltaika sposobem na niższe rachunki

Właściciele domów po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej zauważają, że faktury za prąd są nieporównywalnie niższe niż w przypadku korzystania z prądu dostarczanego przez zakład energetyczny. Prawidłowo dobrana moc instalacji oraz montaż sprawiają, że rachunki sprowadzają się tylko do minimalnych opłat na rzecz operatora. Najczęściej mieszczą się w przedziale  od kilku do maksymalnie kilkunastu złotych miesięcznie. Natomiast faktura obejmuje dane dotyczące odczytów z licznika na początku i na końcu okresu rozliczeniowego oraz sumę pobranej i wprowadzonej do sieci energii. Należą do nich:

Energia czynna pobrana – obejmuje ilość prądu pobranego do zasilania urządzeń i oświetlenia w domu, gdy instalacja fotowoltaiczna nie pracowała lub jej wydajność była niższa niż pobór mocy przez gospodarstwo domowe.

Energia czynna oddana – to ilość nadwyżek energii elektrycznej, wyprodukowanej przez prosumenta i odprowadzonej do sieci publicznej.

Saldo energii – to wartość wyprodukowanej i pobranej przez prosumenta energii elektrycznej z uwzględnieniem bilansu.

Magazyn energii – zawiera informacje dotyczące ilości energii, którą może wykorzystać prosument w ciągu 365 dni.

Fotowoltaika obniża rachunek za prąd do minimum

Po zainstalowaniu fotowoltaiki, częstotliwość otrzymywania rachunków za prąd zależy od okresu rozliczeniowego. Ogniwa fotowoltaiczne maksymalną wydajność osiągają latem, w okresie największego nasłonecznienia, natomiast w zimie ich wydajność spada, ale nigdy do zera. Natomiast w tym okresie prosument może korzystać z zapasów energii wyprodukowanej w lato.

Produkcja prądu ze Słońca za pomocą instalacji fotowoltaicznej generuje olbrzymie oszczędności pieniędzy. Natomiast do tego celu niezbędne jest dobranie odpowiedniej mocy instalacji oraz jej prawidłowy montaż.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *