Obserwując ceny energii elektrycznej można stwierdzić, że stale rosną. Jednak całkowita kwota na rachunku za prąd, obejmuje również dodatkowe opłaty. Co dokładnie składa się na taki rachunek i jak można go obniżyć nawet do kilku złotych miesięczne?
Rachunek za prąd – jakie dokładnie opłaty obejmuje?
Większość osób po otrzymaniu rachunków za prąd, najczęściej sprawdza rozliczenie za okres korzystania z energii i prognozę zużycia w najbliższym czasie. Jednak rachunek posiada stałe opłaty na rzecz sprzedawcy oraz dystrybutora prądu. Należą do nich m.in.:
- opłata handlowa – obejmuje koszty związane z wystawianiem faktur i rachunków, a także koszty administracyjne poniesione przez zakład energetyczny
- opłata przejściowa – jej wysokość najczęściej zależy od rocznego poziomu zużycia energii elektrycznej przez prosumenta (odbiorcy prądu)
- opłata abonamentowa – obejmuje odczyt i korzystanie z licznika, który jest własnością zakładu energetycznego
- opłata stała sieciowa – jest naliczana na podstawie korzystania przez prosumenta z publicznej sieci elektrycznej
Fotowoltaika sposobem na niższe rachunki
Właściciele domów po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej zauważają, że faktury za prąd są nieporównywalnie niższe niż w przypadku korzystania z prądu dostarczanego przez zakład energetyczny. Prawidłowo dobrana moc instalacji oraz montaż sprawiają, że rachunki sprowadzają się tylko do minimalnych opłat na rzecz operatora. Najczęściej mieszczą się w przedziale od kilku do maksymalnie kilkunastu złotych miesięcznie. Natomiast faktura obejmuje dane dotyczące odczytów z licznika na początku i na końcu okresu rozliczeniowego oraz sumę pobranej i wprowadzonej do sieci energii. Należą do nich:
Energia czynna pobrana – obejmuje ilość prądu pobranego do zasilania urządzeń i oświetlenia w domu, gdy instalacja fotowoltaiczna nie pracowała lub jej wydajność była niższa niż pobór mocy przez gospodarstwo domowe.
Energia czynna oddana – to ilość nadwyżek energii elektrycznej, wyprodukowanej przez prosumenta i odprowadzonej do sieci publicznej.
Saldo energii – to wartość wyprodukowanej i pobranej przez prosumenta energii elektrycznej z uwzględnieniem bilansu.
Magazyn energii – zawiera informacje dotyczące ilości energii, którą może wykorzystać prosument w ciągu 365 dni.
Fotowoltaika obniża rachunek za prąd do minimum
Po zainstalowaniu fotowoltaiki, częstotliwość otrzymywania rachunków za prąd zależy od okresu rozliczeniowego. Ogniwa fotowoltaiczne maksymalną wydajność osiągają latem, w okresie największego nasłonecznienia, natomiast w zimie ich wydajność spada, ale nigdy do zera. Natomiast w tym okresie prosument może korzystać z zapasów energii wyprodukowanej w lato.
Produkcja prądu ze Słońca za pomocą instalacji fotowoltaicznej generuje olbrzymie oszczędności pieniędzy. Natomiast do tego celu niezbędne jest dobranie odpowiedniej mocy instalacji oraz jej prawidłowy montaż.
0 komentarzy