Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja, której zadaniem jest generowanie oszczędności na rachunkach elektrycznych, nawet przez kilkadziesiąt lat. Aby mogła działać efektywnie, niezawodnie i bezpiecznie, niezbędne jest zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń po stronie prądu stałego (DC) oraz zmiennego (AC). Czym charakteryzuje się każdy z tych typów zabezpieczeń?
Rodzaje prądu w instalacji fotowoltaicznej
W instalacji fotowoltaicznej występują dwa rodzaje zmienności prądu:
- Stały (DC) – produkowany jest w modułach fotowoltaicznych. Prąd stały nie nadaje się do zasilania domowej instalacji elektrycznej, dlatego przesyłany jest do falownika.
- Zmienny (AC) – jest przetwarzany w falowniku i przepływa do sieci elektrycznej, w którą wyposażone jest gospodarstwo domowe. Dzięki temu urządzenia elektryczne mogą działać.
Zabezpieczenia AC/DC – jaką funkcję pełnią?
Zabezpieczenia AC są związane z prądem zmiennym. Ich zadaniem jest ochrona sieci wewnątrz budynku oraz inwertera przed negatywnymi skutkami zwarć i przepięć. Dzięki zabezpieczeniom AC, instalacja jest chroniona przed uszkodzeniem. W przypadku braku takich zabezpieczeń, może dojść do uszkodzenia inwertera, co wiąże się z kosztami wymiany lub naprawy. Z kolei zabezpieczenia DC są związane z prądem stałym, który przepływa między panelami a inwerterem. Do zwarcia może dojść wskutek wyładowań atmosferycznych, nawet w promieniu kilku kilometrów od położenia falownika. W takim przypadku, prawidłowo podłączone zabezpieczenia DC chronią inwerter przed uszkodzeniem, ponieważ przejmują zbyt wysokie napięcie.
Oszczędność na prądzie, a nie na bezpieczeństwie
Zabezpieczenia AC i DC są ważnymi elementami instalacji fotowoltaicznej. Nie wolno ich lekceważyć, ponieważ chronią instalację oraz urządzenia przed uszkodzeniem wskutek przepięć lub zwarć. Dlatego instalacja powinna zostać wyposażona w wysokiej jakości zabezpieczenia, pochodzące od sprawdzonych dostawców. Elementy te, podobnie jak pozostałe w systemie PV, powinny posiadać certyfikaty bezpieczeństwa. Każda instalacja powinna posiadać minimum ogranicznik przepięć po stronie AC i DC, a także wyłącznik nadprądowy po stronie AC. My zalecamy również stosowanie bezpieczników po stronie DC, chroniących panele przed prądem wstecznym.
Żeby mieć pewność, że instalacja fotowoltaiczna została zamontowana poprawnie, a użyte w niej elementy są dobrej jakości, należy skorzystać z usług profesjonalnej firmy o ugruntowanej pozycji na rynku.
0 komentarzy