Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Niezbędne zabezpieczenia po stronie AC i DC

wrz 13, 2021 | Blog

Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja, której zadaniem jest generowanie oszczędności na rachunkach elektrycznych, nawet przez kilkadziesiąt lat. Aby mogła działać efektywnie, niezawodnie i bezpiecznie, niezbędne jest zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń po stronie prądu stałego (DC) oraz zmiennego (AC). Czym charakteryzuje się każdy z tych typów zabezpieczeń?

Rodzaje prądu w instalacji fotowoltaicznej

W instalacji fotowoltaicznej występują dwa rodzaje zmienności prądu:

  • Stały (DC) – produkowany jest w modułach fotowoltaicznych. Prąd stały nie nadaje się do zasilania domowej instalacji elektrycznej, dlatego przesyłany jest do falownika.
  • Zmienny (AC) – jest przetwarzany w falowniku i przepływa do sieci elektrycznej, w którą wyposażone jest gospodarstwo domowe. Dzięki temu urządzenia elektryczne mogą działać.

Zabezpieczenia AC/DC – jaką funkcję pełnią?

Zabezpieczenia AC są związane z prądem zmiennym. Ich zadaniem jest ochrona sieci wewnątrz budynku oraz inwertera przed negatywnymi skutkami zwarć i przepięć. Dzięki zabezpieczeniom AC, instalacja jest chroniona przed uszkodzeniem. W przypadku braku takich zabezpieczeń, może dojść do uszkodzenia inwertera, co wiąże się z kosztami wymiany lub naprawy. Z kolei zabezpieczenia DC są związane z prądem stałym, który przepływa między panelami a inwerterem. Do zwarcia może dojść wskutek wyładowań atmosferycznych, nawet w promieniu kilku kilometrów od położenia falownika. W takim przypadku, prawidłowo podłączone zabezpieczenia DC chronią inwerter przed uszkodzeniem, ponieważ przejmują zbyt wysokie napięcie.

Oszczędność na prądzie, a nie na bezpieczeństwie

Zabezpieczenia AC i DC są ważnymi elementami instalacji fotowoltaicznej. Nie wolno ich lekceważyć, ponieważ chronią instalację oraz urządzenia przed uszkodzeniem wskutek przepięć lub zwarć. Dlatego instalacja powinna zostać wyposażona w wysokiej jakości zabezpieczenia, pochodzące od sprawdzonych dostawców. Elementy te, podobnie jak pozostałe w systemie PV, powinny posiadać certyfikaty bezpieczeństwa. Każda instalacja powinna posiadać minimum ogranicznik przepięć po stronie AC i DC, a także wyłącznik nadprądowy po stronie AC. My zalecamy również stosowanie bezpieczników po stronie DC, chroniących panele przed prądem wstecznym.

Żeby mieć pewność, że instalacja fotowoltaiczna została zamontowana poprawnie, a użyte w niej elementy są dobrej jakości, należy skorzystać z usług profesjonalnej firmy o ugruntowanej pozycji na rynku.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *