Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Nowe zasady programu ,,Mój Prąd”3.0

mar 23, 2021 | Blog

17 marca 2021 r. na stronie internetowej  Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zostały zamieszczone informacje o wprowadzeniu nowych zasad dotyczących trzeciej edycji dofinansowania na fotowoltaikę z programu ,,Mój Prąd”. Kto może skorzystać z takiej możliwości i jakie dokładnie zmiany będą wprowadzone?

Większa autokonsumpcja wytworzonej energii elektrycznej

Wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski poinformował, że celem edycji programu ,,Mój Prąd” jest zachęcanie właścicieli domów jednorodzinnych w Polsce do inwestycji w mikroinstalacje przydomowe. Nowe zasady są również związane ze zwiększeniem autokonsumpcji produkowanej przez prosumentów energii elektrycznej. Obecnie po przesłaniu nadwyżek energii elektrycznej do operatora sieci, prosument może ją wykorzystać ponownie w okresie, gdy nasłonecznienie jest niższe, a wydajność fotowoltaiki mniejsza – jesień i zima. Za każdą 1 kWh przesłaną do sieci publicznej, właściciel mikroinstalacji może otrzymać zwrot w wysokości 0,8 kWh.

Więcej elementów objętych dofinansowaniem

Dofinansowania na przydomowe instalacje w zakresie programu ,,Mój Prąd”, pochodzą ze środków unijnych. Będą przyznawane tylko w przypadku instalacji kompletnie ukończonych oraz podłączonych do sieci Operator Systemu Dystrybucyjnego(OSD). Z programu mogą skorzystać osoby, które poniosły wydatki na fotowoltaikę w okresie od 1.02.2020 r. do 31.12.2023 r. Również prosumenci, którzy zakupili mikroinstalację przed ogłoszeniem naboru – ale po 31.01.2020 r., po spełnieniu warunków będą mogły uzyskać zwrot części wydatków. Projekt zakłada rozszerzenie o nowe elementy:

  • punkty ładowania (ładowarki) do samochodów elektrycznych
  • inteligentne system zarządzania energią w domu
  • inteligentne system zarządzania energią w magazynach ciepła/chłodu

Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem zmian w programie ,,Mój Prąd”, dzięki którym właściciele, współwłaściciele oraz użytkownicy wieczyści domów jednorodzinnych, będą mogli uzyskać zwrot części inwestycji w fotowoltaikę.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *