17 marca 2021 r. na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zostały zamieszczone informacje o wprowadzeniu nowych zasad dotyczących trzeciej edycji dofinansowania na fotowoltaikę z programu ,,Mój Prąd”. Kto może skorzystać z takiej możliwości i jakie dokładnie zmiany będą wprowadzone?
Większa autokonsumpcja wytworzonej energii elektrycznej
Wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski poinformował, że celem edycji programu ,,Mój Prąd” jest zachęcanie właścicieli domów jednorodzinnych w Polsce do inwestycji w mikroinstalacje przydomowe. Nowe zasady są również związane ze zwiększeniem autokonsumpcji produkowanej przez prosumentów energii elektrycznej. Obecnie po przesłaniu nadwyżek energii elektrycznej do operatora sieci, prosument może ją wykorzystać ponownie w okresie, gdy nasłonecznienie jest niższe, a wydajność fotowoltaiki mniejsza – jesień i zima. Za każdą 1 kWh przesłaną do sieci publicznej, właściciel mikroinstalacji może otrzymać zwrot w wysokości 0,8 kWh.
Więcej elementów objętych dofinansowaniem
Dofinansowania na przydomowe instalacje w zakresie programu ,,Mój Prąd”, pochodzą ze środków unijnych. Będą przyznawane tylko w przypadku instalacji kompletnie ukończonych oraz podłączonych do sieci Operator Systemu Dystrybucyjnego(OSD). Z programu mogą skorzystać osoby, które poniosły wydatki na fotowoltaikę w okresie od 1.02.2020 r. do 31.12.2023 r. Również prosumenci, którzy zakupili mikroinstalację przed ogłoszeniem naboru – ale po 31.01.2020 r., po spełnieniu warunków będą mogły uzyskać zwrot części wydatków. Projekt zakłada rozszerzenie o nowe elementy:
- punkty ładowania (ładowarki) do samochodów elektrycznych
- inteligentne system zarządzania energią w domu
- inteligentne system zarządzania energią w magazynach ciepła/chłodu
Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem zmian w programie ,,Mój Prąd”, dzięki którym właściciele, współwłaściciele oraz użytkownicy wieczyści domów jednorodzinnych, będą mogli uzyskać zwrot części inwestycji w fotowoltaikę.
0 komentarzy