Rząd przyjął nowelizację ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii. Główny cel: więcej zielonej energii w Polsce.
Rada Ministrów zatwierdziła we wtorek, 26 kwietnia, projekt kompleksowej nowelizacji ustawy o OZE. Ma ona zapewnić wdrożenie do polskiego prawa przepisów unijnej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii 2018/2001 (dyrektywa RED II) i zakłada m.in. zwiększenie roli odnawialnych źródeł energii w ciepłownictwie i chłodnictwie, zwiększanie rozwoju morskich farm wiatrowych oraz wprowadzanie zachęt do budowy instalacji do wytwarzania biometanu.
Nowe regulacje obejmują m.in. tematykę uproszczenia procedur administracyjnych, utworzenia Krajowego Punktu Kontaktowego OZE, systemu gwarancji pochodzenia oraz wprowadzenia nowego modelu handlu energią (peer-to-peer czyli ‘osoba do osoby’). Nowela obejmuje też m.in. nowe zasady wsparcia produkcji energii z instalacji OZE po modernizacji, a także z tych, dla których skończy się podstawowy, 15-letni okres wsparcia.
Nowelizacja ma doprowadzić do zwiększenia udziału OZE w ciepłownictwie i chłodnictwie oraz doprowadzić do wzrostu liczby klastrów energii. Klastry to porozumienia lokalnych podmiotów, które organizują się aby wspólnie wytwarzać, magazynować i dystrybuować energię elektryczną (przeznaczoną do potrzeb własnych). Jak czytamy w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów: „Na rynku aktualnie działa ok. 66 klastrów energii. Zakłada się, że dzięki nowym rozwiązaniom, do 2029 r. powstanie w Polsce ok. 300 takich podmiotów”.
0 komentarzy