Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Optymalizatory mocy czy mikrofalowniki?

lis 5, 2021 | Blog

Faktem jest, że instalacja fotowoltaiczna osiąga maksymalną wydajność przy największym nasłonecznieniu. Jednak w ciągu dnia, nasłonecznienie poszczególnych modułów zmniejsza się. Niektóre zostają całkowicie zacienione. Rozwiązaniem tego problemu są mikrofalowniki i optymalizatory mocy. Na którą opcję się zdecydować?

Jak działają mikrofalowniki?

Mikrofalowniki to urządzenia, które są montowane wewnątrz budynku, jak i pod modułami. Druga opcja wydaje się lepsza, jeśli w budynku jest mało miejsca. Poza tym, mikrofalowniki zamontowane na zewnątrz są lepiej chłodzone oraz eliminują problem hałasu w wewnątrz budynku. Klasyczne falowniki (inwertery) przetwarzają prąd stały w zmienny i mogą współpracować z wieloma modułami jednocześnie. Natomiast do jednego modułu, można podłączyć jeden mikroinwerter, ponieważ ma słabszą moc niż duży odpowiednik. Tego typu urządzenia zapewniają mniejsze straty w produkcji prądu, związane z nieregularnym zacienieniem. W przypadku tradycyjnych inwerterów, zacienienie niektórych modułów obniża wydajność całej instalacji. Natomiast mikroinwertery przetwarzają prąd stały w zmienny, osobno z każdego modułu. Dlatego wydajność całego systemu jest niezależna od pracy pojedynczych paneli.

Jak działają optymalizatory mocy?

Optymalizatory mocy to elektroniczne urządzenia, które są montowane przy modułach lub puszkach. Instalacja PV największą wydajność osiąga, gdy promienie słoneczne intensywnie padają na panele. Jednak nie zawsze jest to możliwe, ponieważ w ciągu dnia zmienia się zacienienie poszczególnych modułów. Panele fotowoltaiczne bez podłączonych optymalizatorów działają w sposób szeregowy. W takim przypadku obniżenie wydajności jednego, obniża wydajność pozostałych. W konsekwencji instalacja produkuje mniej energii elektrycznej. Natomiast optymalizatory mocy sprawiają, że każdy moduł pracuje niezależnie. Oznacza to, że nawet drastyczny spadek wydajności wskutek zacienienia lub awarii, nie obciąża pracy całej instalacji. W przypadku niewłaściwego działania paneli wskutek awarii, optymalizator może całkowicie wyłączyć. Dlatego rozwiązanie to nie tylko wpływa na wydajność instalacji, lecz także chroni przed ewentualnym pożarem lub uszkodzeniem całej instalacji.

Optymalizatory mocy są tańszym rozwiązaniem w stosunku do mikroinwerterów. Nie przetwarzają bezpośrednio prądu stałego na zmienny, lecz przesyłają go do głównego inwertera. Chronią instalację przed pożarem oraz uszkodzeniem, ponieważ w razie awarii któregoś z modułów, odłączają go od sieci. Bezpośrednio regulują poziom napięcia DC, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia falownika oraz pożaru.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *