Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

PAS: ogrzewanie pompą ciepła 3 razy tańsze od oleju opałowego

sty 31, 2023 | Blog, newsy

Polski Alarm Smogowy opublikował online kalkulator w którym można wyliczyć roczne koszty ogrzewania domu na podstawie jego wielkości, liczby mieszkańców i standardu ocieplania. Pompy ciepła wygrywają zdecydowanie.

Przetestowaliśmy ten kalkulator w oparciu o dość standardowe kryteria. Jako powierzchnię domu wskazaliśmy 120 m², liczbę mieszkańców wybraliśmy czterech oraz sprawdziliśmy różnice przy różnym stopniu docieplenia domu. W najgorszym z nich, roczna różnica między najdroższym sposobem (wg. kalkulatora) ogrzewania, tj. kotłem kondensacyjnym na olej opałowy (19 390 zł), a najtańszym – gruntową pompą ciepła z ogrzewaniem podłogowym (6913 zł), wyniosła aż 12 477 zł czyli było to blisko 3 razy drożej w przypadku oleju opałowego – screen z wyliczeniem poniżej:

Jest to gigantyczna różnica, ale dla zasady sprawdziliśmy też wyniki kalkulatora, w których domy są lepiej ocieplone i wówczas kwoty te zdecydowanie maleją. W przypadku starszych budynków i ocieplania określonego przez kalkulator jako średniej klasy, roczna różnica wynosi 8 235 zł:

W przypadku domów starszych, ale równocześnie dobrze ocieplonych, różnica ta maleje już „tylko” do 6 338 zł rocznie na niekorzyść oleju opałowego:

W przypadku budynków nowych i ocieplenia standaryzowanego, ubytki ciepła są jeszcze mniejsze, a więc i różnice w koszcie ogrzewania maleją. Ale to nadal tylko wyliczenia dla domu o powierzchni 120 metrów kwadratowych. Z naszej strony żałujemy, że nie ma w tym kalkulatorze opcji porównania kosztu ogrzewania np. hal produkcyjnych, budynków publicznych lub przemysłowych; jeśli tylko zostanie on uzupełniony o takie informacje, na pewno o tym napiszemy.

Sam kalkulator znajduje się tutaj: kalkulator kosztów ogrzewania – serdecznie zachęcamy do przetestowania w nim własnych obliczeń.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *