Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Pętla indukcyjna – dlaczego warto jej unikać?

kwi 7, 2021 | Blog

Bezpośrednie uderzenie pioruna może uszkodzić instalację fotowoltaiczną. Nowo powstałe domy i budynki są wyposażone w instalacje odgromowe. Natomiast starsze, najczęściej jej nie posiadają. Dlatego kluczową rolę odrywają ograniczniki przepięć, które zmniejszają ryzyko uszkodzenia instalacji PV, wskutek powstania pętli indukcyjnej. Co zrobić, aby jej uniknąć?

Rodzaje sprzężeń wywołanych uderzeniami pioruna

Uderzenie pioruna może oddziaływać nawet na urządzenia znajdujące się w promieniu 1,5 km. Takie wyładowanie powoduje powstanie poszczególnych sprzężeń:

Sprzężenia galwaniczne

Powstaje wskutek przedostania energii pochodzącej z pioruna do instalacji elektrycznej. Przykładem może być uderzenie w instalację odgromową budynku. W takim przypadku energia pioruna zostanie odprowadzona do ziemi, gdzie zostanie rozproszona. Jednak w przypadku, gdy w obszarze jej działania znajdzie się uziemienie, to część z niej trafi do instalacji domowej. W takim przypadku łatwo może dojść do uszkodzenia urządzeń elektrycznych, jeśli nie zostały zastosowane ograniczniki przepięć. Uszkodzeniu może ulec również falownik oraz pozostałe urządzenia zestawu PV.

Sprzężenie indukcyjne

Sprzężenie indukcyjne powstaje, gdy w sąsiednim przewodzie elektrycznym dochodzi do wzrostu pola elektro – magnetycznego. Przykładem może być przepływ energii z pioruna przewodem uziemiającym instalację. W takim przypadku powstanie w nim silne pole elektro – magnetycznego, które oddziałuje na przewody instalacji fotowoltaicznej. W szczególności dochodzi do tego, gdy przewody są równolegle ułożone w niewłaściwej odległości lub są skrzyżowane. W przewodzie sąsiadującym powstaje wysokie napięcie indukcyjne, które może uszkodzić falownik oraz pozostałe urządzenia instalacji PV.

Sprzężenia pojemnościowe

Sprzężenie pojemnościowe może powstać między dwoma przewodami o znacznej różnicy potencjałów. W celu jej wyrównania, ładunki zaczynają przepływać przez powietrze, co wywołuje przepięcia w instalacji fotowoltaicznej. W takim przypadku może dojść do uszkodzenia urządzeń wchodzących w skład zestawu PV. Przy budowie instalacji, należy uwzględnić rozmieszczenie przewodów oraz ich ułożenie w jednym ciągu. W przeciwnym razie dochodzi do powstania między nimi pętli indukcyjnych. Mogą spowodować porażenie osób przebywających w obrębie instalacji lub tzw. prądów pasożytniczych, która zmniejszają sprawność instalacji.

Pętle indukcyjne w instalacjach fotowoltaicznych powstają między przewodami, które są ułożone krzyżowo lub są położone w zbyt dużej odległości od siebie. W takim przypadku w wyniku różnicy potencjału między dwoma przewodami (np. wskutek uderzenia pioruna w małej odległości), dochodzi do przepływu ładunków elektrycznych między przewodami. To grozi porażeniem użytkowników i uszkodzeniem urządzeń zestawu PV. Dlatego warto sprawdzić, czy firma oferująca wykonanie systemu fotowoltaicznego, posiada specjalistów znających się na temacie.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *