Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Polskie pociągi zasilane fotowoltaiką

lut 22, 2023 | Blog, ekologia

W Garbce ok. 50 km od Wrocławia odbyły się pierwsze próby dołączenia podstacji trakcyjnej do paneli fotowoltaicznych. Do 2030 roku 85% połączeń kolejowych w Polsce ma korzystać z odnawialnych źródeł energii.

PKP Energetyka rozwija niezależne elektrownie fotowoltaiczne. Techniczną trudnością jest tutaj przyłączenie farmy fotowoltaicznej, pracującej przy napięciu 400V AC, do magazynu energii zasilanego prądem stałym (DC). Zmagazynowana energia słońca musi być więc przekształcona do napięcia 3kV DC, zgodnego z parametrami sieci trakcyjnej.

Premierowe polskie pociągi zasilane słońcem mają ruszyć w trasę w pobliżu Wrocławia; pierwsze trakcje kolejowe zostały w tym miesiącu podłączone tutaj do farmy fotowoltaicznej. Podstacja trakcyjna w Grabce ma posłużyć do zbadania efektywności współpracy OZE z magazynem energii dostosowanym do potrzeb kolejowych.

Generacja energii z OZE charakteryzuje się pewną nieprzewidywalnością, ruch na linii kolejowej również jest zmienny, a jednocześnie mamy do czynienia z dużymi przepływami energii. To dużo czynników, które trzeba wziąć pod uwagę –  tłumaczy Damian Artyszak, starszy specjalista w Biurze Badań i Rozwoju PKP Energetyka. 

Pewna niestabilność energii słonecznej sprawia, że nie zastąpi ona całkowicie innych źródeł zasilania kolei, ale w znacznym zakresie może spełniać funkcję paliwa dla pociągów elektrycznych. Przykładem może być tu Deutsche Bahn, który testuje panele umieszczone na podkładach kolejowych. We Francji SNCF Voyageurs zapowiedziała, że do roku 2026 nawet połowa realizowanych przez nią połączeń będzie zasilana energią z fotowoltaiki. W Polsce w pewnym zakresie z energii słonecznej korzysta m.in. Łódzka Kolej Aglomeracyjna (ŁKA).

Źródła: informacja prasowa, gramwzielone.pl, świat OZE

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *