Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Pompa ciepła – czy warto?

sty 11, 2021 | Blog

Obecnie na rynku istnieje wiele rozwiązań pozwalających ogrzewać budynek oraz wodę użytkową. Do popularnych należy pompa ciepła, która pracuje bezobsługowo oraz jest ekologicznym rozwiązaniem. Pełni funkcję kotła grzewczego w instalacji centralnego ogrzewania. Jak działa takie urządzenie i jakie zalety płyną z jego zastosowania?

Największe zalety pompy ciepła

Pompa ciepła to urządzenie, które może ogrzewać budynek oraz wodę użytkową, nawet w okresie zimowym do temperatury  -25°C. To sprawia, że rozwiązanie to stosuje coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Warto wziąć pod uwagę również fakt, że klimat w Polsce ostatnimi laty znacznie się ocieplił. Natomiast srogie zimy odeszły już do historii. Dlatego profesjonalnie zamontowana instalacja z pompą ciepła pozwala ekologicznie ogrzewać dom. Kluczowe jest dobranie urządzenia o parametrach odpowiednich do powierzchni budynku. Dużą zaletą jest fakt, że pompa ciepła może współpracować w innym urządzeniem grzewczym, np. kotłem na paliwo stałe lub grzałką elektryczną.

Urządzenie to może zostać podłączone do każdego rodzaju centralnego ogrzewania: podłogowego, ściennego lub sufitowego. Możliwe jest również połączenie różnych typów instalacji grzewczych, np. w salonie podłogowego, a w kuchni ściennego. Instalację grzewczą z użyciem pompy ciepła, warto zaprojektować już podczas budowy domu. Odpowiednio wykonana, pozwala uzyskać maksymalną efektywność grzewczą i minimalne zużycie prądu przez pompę. Urządzenia renomowanych producentów, mogą pracować nawet do 20 lat.

Zasada działania pompy ciepła

Pompa ciepła pobiera energię cieplną z powietrza krążącego na zewnątrz budynku. Jest to możliwe nawet przy temperaturze dochodzącej nawet do -25°C. Powietrze zostaje pobrane przez wentylator i wędruje do parownika wypełnionego czynnikiem roboczym o niskiej temperaturze zamarzania. Temperatura powietrza jest zawsze wyższa niż temperatura czynnika roboczego, dzięki czemu przejmuje on energię cieplną, która zasila instalację centralnego ogrzewania. W kolejnym etapie ciecz oddaje ciepło czynnikowi roboczemu, który zaczyna wrzeć i przechodzi w stan parowy. Następnie następuje jego sprężanie, przez co wzrasta ciśnienie i temperatura, która zasila obieg centralnego ogrzewania. Po oddaniu ciepła, czynnik gazowy przechodzi w stan ciekły i przepływa przez zawór rozprężny. Element ten zmniejsza ciśnienie i temperaturę, a cały proces grzewczy rozpoczyna się od początku.

Dlaczego warto zastosować pompę ciepła?

Obecnie kluczową rolę zaczynają odgrywać ekologiczne rozwiązania dotyczące produkcji prądu oraz energii cieplnej. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie pompy ciepła. Urządzenie to potrzebuje niewielkiej ilości prądu, dlatego można je połączyć z instalacją fotowoltaiczną. Kluczową zaletą płynącą z zastosowania pompy ciepła jest fakt, że nie emituje szkodliwych związków do atmosfery i pracuje bezobsługowo. To wpływa na komfort użytkowania oraz chroni środowisko.

Nasza firma jest autoryzowanym instalatorem pomp ciepła marki AERMEC oraz THERMIA

Poprawnie zamontowana instalacja może ogrzewać budynek nawet przez 20 lat. Dodatkowo pompa ciepła może podnieść wartość nieruchomości. Dlatego to coraz częściej wybierane rozwiązanie przez właścicieli domów oraz obiektów przemysłowych.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *