Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Pompa ciepła powietrze-woda – rodzaje i działanie

lut 9, 2021 | Blog

Pompa ciepła powietrze – woda pełni funkcję kotła grzewczego w instalacji centralnego ogrzewania. Jednak w przeciwieństwie do kotłów na paliwa stałe, nie emituje do środowiska szkodliwych związków. Jakie są rodzaje pomp ciepła i na czym polega zasada ich działania?

Zasada działania pompy ciepła powietrze – woda

Pompa ciepła powietrze – woda służy do ogrzewania budynku oraz wody użytkowej. Wykorzystuje energię cieplną z powietrza znajdującego się na zewnątrz budynku. W rozwiązaniu tym zostały zastosowane 3 obiegi, dzięki którym ciepło jest wykorzystane w maksymalnym stopniu. To sprawia, że urządzenie pracuje ekonomicznie. Jak przebiega proces ogrzewania?

I obieg – krążące na zewnątrz budynku powietrze zostaje skierowane przez wentylator do parownika. Element ten wypełnia odporna na zamarzanie ciecz. Temperatura cieczy jest niższa od temperatury napływającego powietrza, co pozwala pobrać jej energię cieplną. Taki proces zachodzi również w okresach mrozu.

II obieg – ogrzana ciecz przekazuje energię cieplną kolejnemu czynnikowi o niskiej temperaturze zamarzania. Ciecz zostaje skierowana do sprężarki, gdzie dochodzi do jego sprężania. To powoduje wzrost jego ciśnienia oraz temperatury. Efektem jest wrzenie czynnika, czyli przejście w stan gazowy. Uzyskane w takim procesie ciepło zostaje przekazane do ostatniego obiegu, który ogrzewa ciepłą wodę użytkową i zapewnia ogrzewanie budynku.

III obieg – po przekazaniu ciepła przez gazowy czynnik roboczy, przechodzi w stan ciekły. Jednak jego temperatura i ciśnienie nadal są wysokie. Dlatego zostaje skierowany do zaworu rozprężnego, który obniża te parametry do pożądanych wartości. Następnie przepływa do pierwszego obiegu i cały proces grzewczy rozpoczyna się od nowa.

Pompa ciepła powietrze – woda  – rodzaje

Ze względu na konstrukcję, pompy ciepła powietrze – woda dzielą się na różne rodzaje, ale do najpopularniejszych należą:

Model SPLIT  – zbudowany jest z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Jednostka wewnętrzna składa się głównie z obiegowej pompy centralnego ogrzewania oraz skraplacza. Natomiast model zewnętrzny zbudowany jest z: wentylatora, parownika, sprężarki oraz zaworu rozprężnego. Ten model cechuje się niskimi stratami ciepła, ze względu na niewielki obieg. Energia cieplna jest przekazywana ze skraplacza do instalacji grzewczej budynku. Natomiast krążący w przewodach czynnik roboczy, zapobiega ich zamarzaniu przy ujemnej temperaturze na zewnątrz budynku.

Model Monoblok  – zestaw wytwarzający ciepło składa się z jednego modułu. Znajdują się w nim następujące elementy:  sprężarka, skraplacz, parownik, wentylator, zawór rozprężny i pompa obiegowa. Ten model pompy można zamontować wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Natomiast czynnik roboczy przepływa przez specjalne rury i przekazuje energię cieplną do obiegu centralnego ogrzewania. Przewody znajdujące się w instalacji muszą zostać zabezpieczone przed działaniem niskiej
temperatury i uszkodzeniem

Prawidłowo dobrana pompa ciepła powietrze – woda z uwzględnieniem zapotrzebowania na energię cieplną budynku, pozwala w ekologiczny sposób go ogrzewać. Profesjonalnie zamontowana instalacja grzewcza sprawia, że rozwiązanie to jest niemalże bezobsługowe. To sprawia, że na pompy ciepła decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *