Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Sosnowiec ogrzewa szkoły dzięki finansowaniu ESCO

lut 11, 2023 | Blog

To bardzo dobry przykład współpracy w formule ESCO: modernizacja systemu ogrzewania oraz oświetlenia budynków szkół, przedszkoli i żłobków Sosnowca.

Jak podsumowuje serwis „PFR dla miast” przebudowa 87 sosnowieckich (województwo śląskie) placówek oświatowych trwała zaledwie 8 miesięcy i przyniosła obniżenie zużycia o 30,83 proc. energii cieplnej oraz o 25,17 proc. energii elektrycznej przeznaczonej na oświetlenie obiektów edukacyjnych. To była jedna z wcześniejszych, tak dużych inwestycji ESCO w Polsce. W ciągu 10 lat, tj. właśnie do obecnego roku 2023, przynosi ona miastu oszczędności zużycia prądu i energii wg planu sięgające 23 milionów złotych (a przy obecnie drożejącym prądzie: zapewne zdecydowanie większe od pierwotnych założeń); z części tych oszczędności pokryto koszty inwestycji.

W skrócie: w ramach inwestycji ESCO stworzono system zdalnego sterowania temperaturą i zmodernizowano w placówkach edukacyjnych zdegradowaną infrastrukturę grzewczą. Przez 8 miesięcy po podpisaniu umowy, wykonawca przeprowadził audyt systemów ogrzewania i oświetlenia sosnowieckich obiektów dydaktycznych, wprowadził system monitorowania energii Navigator i utrzymał prawidłowy komfort termiczny wewnątrz budynków przez cały okres trwania umowy. W efekcie sale lekcyjne nie tylko były cieplejsze, koszty ogrzewania i prądu niższe, ale zredukowano też emisję CO2 o 5220 ton metrycznych rocznie wobec stanu pierwotnego.

W ciągu 10 lat od wdrożenia inwestycji Sosnowiec zaoszczędził na zużyciu ciepła oraz energii w placówkach szkolnych, przedszkolach oraz żłobkach planowo 23 mln złotych. Z tej kwoty 17 mln zł w formie miesięcznych rat przekazał wykonawcy projektu za jego realizację. Miastu pozostało więc w tym okresie ok. 6 mln zł oszczędności, otrzymało ono za inwestycję białe certyfikaty oraz, co najważniejsze: trwale poprawiło komfort uczniów. W tym roku inwestycja zostanie rozliczona i instalacje przejdą już całkowicie na rzecz obiektów publicznych miasta Sosnowiec.

Duże omówienie tego projektu, wraz z zakładanymi i osiągniętymi celami publikuje wspomniany serwis w case study pt: Wykorzystanie formuły ESCO dla efektywności energetycznej w Sosnowcu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *