Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Stacje ładowania samochodów elektrycznych – jaką wybrać?

paź 5, 2021 | Blog

W związku z rosnącym trendem ekologicznych rozwiązań na świecie i w Polsce, coraz większą popularność zyskują samochody z napędem elektrycznym. Dlatego wielu właścicieli takich pojazdów zastanawia się nad zakupem stacji ładowania. Na rynku istnieją różne modele tego typu urządzeń. Co warto wiedzieć przed zakupem?

Moc ładowania stacji

Stacje ładowania samochodów elektrycznych ze względu na moc, dzielą się na:

  • Zasilacze fabryczne o mocy do 2 kW, które są podłączane do gniazd 230 V. Ładowanie może trwać do 20 godzin.
  • Stacje ładowania prądem zmiennym trójfazowe o mocy 11, lub 22 kW oraz jednofazowe o mocy do 3,6 kW. Czas ładowania jest znacznie krótszy niż w przypadku zasilaczy. W zależności od pojemności baterii, wynosi  od 2 do ponad 6 godzin. Ten typ ładowarek może być używany zarówno w domach, jak i punktach do tego przeznaczonych, np. przy biurowcach, itd.
  • Szybkie oraz ultraszybkie stacje ładowania prądem stałym. Ich moc wynosi do  -50 kW oraz więcej. Średni czas ładowania 80% pojemności baterii wynosi zaledwie 45 minut. Ze względu na stosunkowo szybki czas ładowania, tego typu ładowarki można coraz częściej spotkać na stacjach paliw.

Większa moc stacji ładowania pozwala prędzej naładować baterię w samochodzie. Trzeba jednak pamiętać, że ładowarka w samochodzie musi posiadać parametry, pozwalające przyjąć taką moc. Podczas ładowania, moc spada i jest najniższa pod koniec.

Jaką stację ładowania samochodów elektrycznych wybrać?

Wybierając stacją do ładowania samochodów elektrycznych, warto kierować się poniższymi zasadami:

  • Moc przyłączeniowa budynku musi być wystarczająca do mocy stacji, która zostanie podłączona. W przeciwnym razie może dochodzić do przeciążania sieci i ,,wyłączania bezpieczników”.
  • Moc stacji ładowania powinna zostać dopasowana do mocy ładowarki, w którą wyposażone jest auto. W przypadku zastosowania stacji o dużej mocy, czas ładowania zależy od mocy ładowarki wbudowanej w samochodzie. Dlatego należy dopasować parametry obu urządzeń.
  • Typ gniazda, w które wyposażony jest samochód, powinien pasować do wtyczki stacji ładowania. Istnieją również przejściówki, które umożliwiają podłączenie ładowarki samochodu, nawet gdy wtyczka ładowarki jest innego typu. Warto jednak zakupić stację, która posiada wtyczkę kompatybilną z gniazdem pojazdu.
  • Długość kabla stacji powinna zapewnić wygodne podłączenie do wtyczki samochodowej. Optymalna długość kabla wynosi 5 metrów. Taki przewód pozwoli łatwo wpiąć wtyczkę do gniazda pojazdu, bez konieczności specjalnego ustawiania.
  • Funkcje dodatkowe, t.j. podłączenie stacji do WIFI lub sieci komórkowej, pozwala kontrolować czas i koszty ładowania z poziomu telefonu.
  • Jeżeli też posiadasz instalację fotowoltaiczną warto zapytać instalatora lub producenta, czy posiadają oni ładowarki, z którymi współpracują ich falowniki. Pozwoli to w pełni wykorzystać energię ze słońca poprzez ładowanie w godzinach, gdy występuje nadprodukcja energii w domu.

Wybór stacji ładowania o optymalnych parametrach, pozwala szybko ładować samochód bez przeciążania sieci. Decydując się na zakup samochodu elektrycznego, warto zakupić również domową stację ładowania.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *