Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Światowy Dzień Pszczół – jak chronić te stworzenia?

maj 20, 2022 | Blog

Pszczoły to stworzenia, które były doceniane już w Starożytności. Hodowali je m. in. Egipcjanie, Sumerowie oraz Babilończycy. 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. Co możemy zrobić, aby chronić te pożyteczne owady przed wyginięciem i jednocześnie nadal korzystać ze współczesnych technologii?

Pszczoły w służbie ludziom

Wiele osób uważa, że skoro nie lubi miodu, ani nie spożywa produktów pochodnych, to problem coraz mniejszej populacji pszczół ich nie dotyczy. Jednak to m.in. te stworzenia zapylają ok. 87% gatunków roślin na świecie. Prawie każdy produkt ma swoje źródło w naturalnych roślinach, które zostają przetworzone na różnego rodzaju produkty spożywcze. Rośliny stanowią główne źródło pożywienia, ponieważ są niezbędne również do hodowli zwierząt. Przez ostatnie 50 lat, produkcja upraw wzrosła ok. 300%. Owoce oraz wiele roślin wykształca się dzięki zapyleniu przez pszczoły. Stworzenia te pełnią kluczową rolę w produkcji wyrobów bawełnianych, ponieważ są potrzebne do pełnego rozwoju. To pozwala uzyskać wysokiej jakości materiał finalny, z którego produkowane są ubrania oraz inne produkty. Jednak rozwój cywilizacji powoduje umieranie pszczół. W Polsce, aż 222 z około 470 gatunków może wyginąć, dlatego warto zrobić jak najwięcej, aby je chronić.

Co możemy zrobić, aby chronić pszczoły?

Światowy Dzień Pszczół to czas, w którym powinniśmy się zastanowić, co możemy zrobić również we własnym zakresie, aby chronić te owady. Przede wszystkim powinniśmy unikać zabijania pszczół, jeśli wlecą do mieszkania. Zamiast używać packi na muchy, warto otworzyć okno i powoli skierować na zewnątrz, za pomocą strumienia powietrza, np. przez machanie ręcznikiem. W niektórych przypadkach wystarczy tylko szeroko otworzyć okno.

Faktem jest, że w ogrodzie, jak i na balkonie rośliny są atakowane przez szkodniki, np. mszyce. Często jedynym ratunkiem dla nich jest stosowanie środków owadobójczych. Wybierajmy preparaty ekologiczne i używajmy ich w godzinach, gdy pszczółki siedzą w ulach. W okresie od kwietnia do maja, loty pszczół ustają po godzinie po godz. 20. Z kolei w innych miesiącach, warto stosować opryski w godzinach przedwieczornych. Ważne: nawet preparaty grzybobójcze mogą szkodzić, ponieważ zmieniają zapach pszczół ,,zbieraczek”, przez co zostają zidentyfikowane przez ,,strażniczki” ula, jako intruzy. Sadźmy też rośliny kwitnące, które są wyśmienitym pożywieniem dla pszczół, m.in. drzewa i krzewy owocowe.

OZE jako proekologiczne rozwiązanie, nie tylko dla pszczół

Energia elektryczna pozyskiwana ze Słońca nie tylko obniża rachunki za prąd, lecz także stężenie smogu. Faktem jest, że świat nie cofnie się do czasów starożytnych, a korzystanie z urządzeń elektrycznych w firmie i domu jest niezbędne. Na szczęście nikt nie musi z nich rezygnować, aby chronić środowisko, lecz może skorzystać z proekologicznych rozwiązań. Zanieczyszczone powietrze zagraża pożytecznym owadom, jak i ludziom. Dlatego tak duży nacisk kładzie się na pozyskiwanie energii elektrycznej w zgodzie z naturą. Jednym z popularnych rozwiązań jest fotowoltaika. Wysokiej jakości panele fotowoltaiczne zamontowane na gruncie, tworzą cień, dzięki któremu powstaje przyjazny zapylaczom mikroklimat. Ostatnimi czasy popularność zyskują tzw. łąki kwietne, które zapobiegają rośnięciu chwastów oraz są doskonałym środowiskiem dla pszczół. Panele fotowoltaiczne pracują cicho i nie wytwarzają szkodliwego promieniowania. To sprawia, że są neutralne dla ludzi, zwierząt oraz owadów.

Pszczoły to pożyteczne stworzenia, dzięki którym możemy korzystać z dobrodziejstw natury na co dzień. Środki chemiczne używane ,,w godzinach pracy” pszczół, produkcja gazów cieplarnianych oraz niszczenie środowiska naturalnego, to główne przyczyny zmniejszania się populacji pszczół. Dlatego zróbmy wszystko, co w naszej mocy, aby zadbać o te stworzenia. Jednym z proekologicznych rozwiązań dla domu i firmy jest fotowoltaika, na którą decyduje się coraz więcej przedsiębiorców.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *