Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Umowa z gminą Godziesze na ponad 5 mln zł

maj 30, 2023 | Blog, ESCO, newsy

Podpisaliśmy kolejną umowę na kompleksową zmianę sposobu ogrzewania obiektów użyteczności publicznej – tym razem w gminie Godziesze Wielkie. Wartość umowy: 5.08 mln zł.

– Doskonały zespół i doświadczenie PAGRA na rynku powodują, że kolejne samorządy i firmy wybierają nasze usługi, powierzając nam realizację coraz większych projektów. Bieżący rok, do którego doskonale się przygotowaliśmy operacyjnie i finansowo, jest kluczowy dla rozwoju naszej firmy. Zgodnie z przyjętą strategią planujemy w tym roku podpisać umowy o wartości 47 mln zł, co będzie stanowiło prawie 7-krotny wzrost w stosunku do zeszłego roku. Pozyskany przez nas przez pierwszych 5 miesięcy tego roku portfel projektów o wartości ponad 22 mln zł potwierdza, że  skutecznie realizujemy nasz plan, a spółka ma  zasoby i kompetencje, by dalej dynamicznie rosnąć  – podkreśla Kornel Dybul, prezes PAGRA Sp. z o.o.  
Co możemy dodać? Gołym okiem widać, że PAGRA się rozwija, rosnąc kwartalnie o kilkadziesiąt procent. W 2023 roku planujemy osiągnąć 7,6 mln zł zysku netto. W tym celu podpisujemy kolejne, coraz większe umowy, a średnia wartość projektów, które aktualnie są w trakcie realizacji to ok. 1,82 mln zł. Podpisanie umowy o wartości 5,08 mln zł netto z gminą Godziesze Wielkie potwierdza skuteczność strategii rozwoju spółki. Jednocześnie PAGRA rozwija własne, wielkoskalowe projekty fotowoltaiczne.

Warto przypomnieć, że Polska jest jednym z najbardziej dynamicznie się rozwijających rynków PV w UE. Na przełomie lat 2011/2012 analitycy szacowali łączną moc instalacji PV w Polsce na poziomie 7,9 MW w 2021 roku. Tymczasem moc zainstalowana na koniec 2021 roku osiągnęła wartość aż 7,7 GW. Według raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2023” Instytutu Energii Odnawialnej (IEO) na koniec 2022 roku w Polsce było to już 12,4 GW – to aż o 4,7 GW więcej niż rok wcześniej. Tym samym Polska jest już na drugim miejscu w UE pod względem przyrostu mocy zainstalowanej w energetyce słonecznej. IEO prognozuje dalszy dynamiczny rozwój sektora, z prawie 27 GW w energetyce słonecznej w Polsce w 2025 r. Tak: ten tort rośnie i dalej będzie rósł.

– Transformacja energetyczna w Polsce w coraz większym stopniu odbywa się z udziałem jednostek samorządu terytorialnego i przedsiębiorstw,  które  coraz  lepiej rozumieją korzyści płynące z inwestycji w tym zakresie. Chęć poprawienia efektywności energetycznej w celu ograniczania kosztów oraz uzyskania statusu podmiotu dbającego o środowisko i społeczność lokalną  przekłada się na stały wzrost popytu na nasze usługi, w tym także w modelu ESCO, który z powodzeniem wdrażamy. Polski rynek PV rośnie bardzo dynamicznie i w perspektywie 2025 roku będzie jednym z największych w UE – dodaje prezes Dybul.

Według IEO moc wszystkich zainstalowanych źródeł fotowoltaicznych w Polsce na koniec 2023 r. przekroczy 18 GW, a przyrost mocy r./r. może przekroczyć nawet 6 GW, co będzie oznaczało kolejny rekord. Natomiast  tempo wzrostu (CAGR) mocy PV w Polsce w latach 2022-2025 wyniesie ponad 21 proc. i tym samym będzie dwukrotnie wyższe od prognoz globalnych.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *