Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Wakacje wakacjami, rekordy rekordami

sie 10, 2023 | Blog

Fotowoltaika tych pierwszych nie ma, za to bezczelnie wykręca te drugie. Bijemy w Polsce kolejne rekordy mocy OZE!

Tym razem na rekord idą farmy fotowoltaiczne, ale nie tylko. Generalnie, wg. danych Instytutu Energetyki Odnawialnej mamy w Polsce ponad 6 GW nowych projektów z wydanym pozwoleniem na budowę. Ogromny wzrost w najbliższej przyszłości nastąpi m.in. właśnie w farmach fotowoltaicznych.

Twarde dane: na koniec 1. kwartału 2023 roku w Polsce mieliśmy 3404 farmy PV o łącznej mocy 3356 MW, co stanowiło 26% wszystkich mocy krajowej fotowoltaiki. I projekty te rosną; wielkoskalowe farmy PV nabierają… mocy: w bazie danych jest 5,6 GW projektów o mocach powyżej 1 MW i zaledwie 1,4 GW projektów o mocach poniżej 1 MW. Dodać warto, że tylko w pierwszym kwartale 2023 roku zawarto 552 umowy o przyłączenie do sieci o mocy ponad 1 GW.

Sumarycznie polska fotowoltaika rośnie jak na drożdżach. Prognozy wspomnianego IEO sygnalizują, że na koniec 2025 roku osiągniemy krajową moc fotowoltaiki w wysokości 26,8 GW, co oznacza, że w latach 2023-2025 przybędzie w niej w sumie aż 14,4 GW. Bardzo się cieszymy, że choćby w niewielkiej części współtworzymy z Państwem ten postęp.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *