Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Wymogi dla działek pod farmy fotowoltaiczne

paź 12, 2021 | Blog

Farmy fotowoltaiczne z każdym rokiem zyskują coraz większą popularność. Budowa farmy fotowoltaicznej wiąże się nie tylko z kosztami, lecz także najczęściej z dzierżawą gruntu, który musi spełniać odpowiednie wymogi. Niestety nie każda działka nadaje się pod budowę farmy. Jakie wymogi musi spełniać?

Odpowiednia powierzchnia działki

Pierwszym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę wybierając działkę pod farmę fotowoltaiczną jest jej powierzchnia. Grunt przeznaczony pod farmę o mocy 1 MW wynosi ok 2 ha. Najlepiej gdyby szerokość gruntu miała minimum 50 m., jednak nie jest to sztywna reguła. Takie wymogi są związane z uzyskaniem optymalnego nasłonecznienia paneli. Jest to związane z możliwością ich rozmieszczenia w taki sposób, aby zminimalizować wzajemne zacienienie się paneli. Budowa farmy fotowoltaicznej jest możliwa zgodnie z  miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który należy sprawdzić, jeżeli jest już taki sporządzony. Ważna jest również klasa gruntu, ponieważ powinna być o klasie IV lub niższa.

Układ działki, który zapewnia maksymalną efektywność farmy

Układ działki ma duże znaczenie, ponieważ wpływa na wydajność całej farmy fotowoltaicznej. Uzyskanie maksymalnego nasłonecznienia modułów jest możliwe na działkach położonych płasko lub pochylonych w stronę południową. Ponadto, grunt przeznaczony pod budowę farmy fotowoltaicznej nie powinien znajdować się w blisko wysokich budynków lub drzew od strony wschodniej, zachodniej i południowej. W przeciwnym razie panele mogą zostać zacienione, przez co wydajność farmy będzie niższa. Dlatego ważnym krokiem jest wykonanie dokładnej wizji lokalnej oraz obliczeń wydajności farmy.

Pozostałe wymogi, które musi spełniać działka

Ważne jest również położenie działki oraz droga dojazdowa, która ułatwia transport elementów podczas budowy. Działka nie powinna leżeć na terenie o wysokim stopniu zalania, np. wskutek wezbrania rzeki. Dla opłacalności inwestycji ważna jest odległości między farmą a linią energetyczną średniego napięcia, do której zostanie podłączona. W tym przypadku warto kierować się zasadą – im bliżej tym lepiej.

Farmy fotowoltaiczne stały się atrakcyjną inwestycją, zgodną z aktualnymi trendami ekologicznymi. Jednak przed zakupem działki pod taką inwestycję, należy dokładnie sprawdzić jej dokumentację oraz plany zagospodarowania sąsiednich terenów na najbliższe lata.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *