Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Zbyt wysokie napięcie w sieci – co można zrobić?

kwi 6, 2022 | Blog

Pomimo zmiany zasad rozliczeń z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej, instalacje fotowoltaiczne nadal cieszą się dużym popytem wśród osób prywatnych oraz przedsiębiorców, którzy chcą obniżyć koszty prowadzenia firmy. Jednak zdarza się, że system PV, często wyłącza się, co obniża wydajność produkcji prądu. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Przyczyny częstego wyłączania się falownika

Prawidłowo działający system PV w okresie intensywnego nasłonecznienia, produkuje więcej energii niż wynosi zapotrzebowanie danego obiektu. Dlatego powstają nadwyżki, co powoduje podniesienie napięcia fazowego w sieci operatora. Po przekroczeniu wartości napięcia 253 V, inwerter wyłącza się. Natomiast gdy już parametry sieci osiągną odpowiednie wartości, inwerter automatycznie zaczyna pracować. Wahania napięcia w sieci są dopuszczalne w granicach 10%. Problem natomiast zaczyna się, gdy są one zbyt częste i za wysokie, przez co praca
instalacji jest przerywana. Do częstych przyczyn skoków napięcia należą m.in.:

  • urządzenia prosumenta o dużej mocy
  • sąsiedztwo zakładów przemysłowych
  • bliska odległość posesji lub firmy z systemem PV od transformatora
  • znaczna liczba instalacji fotowoltaicznych na linii energetycznej
  • niewłaściwe miejsce montażu falownika w systemie PV

Co można zrobić, jeśli falownika często się wyłącza?

Jeżeli falownik zbyt często się wyłącza, to może dochodzić do znacznych strat w produkcji energii elektrycznej. W sytuacji, gdy zabezpieczenia przerywają pracę z powodu zbyt wysokiego napięcia w sieci operatora, do której podłączony jest Twój system PV, warto zgłosić problem do Zakładu Energetycznego. W takich przypadkach, stosowane są najczęściej poniższe rozwiązania:

  • instalacja analizatora parametrów sieci, który umożliwia zweryfikowanie i ustalenie
    przyczyny podwyższonego napięcia
  • obniżenie napięcia w sieci transformatorowej o kilka V, do której podpięta jest instalacja PV

Rozwój fotowoltaiki w ostatnich latach sprawił, że sieć w Polsce jest często przeciążona, ponieważ nie została jeszcze w pełni zmodernizowana. To stanowi najczęściej występujący problem wyłączania się systemu PV.

Jakie jeszcze są przyczyny przerywania pracy inwertera?

Poza zgłoszeniem problemu do Zakładu Energetycznego, można zwiększyć autokonsumpcję. Jeżeli sieć jest przeciążona, to napięcie wzrasta. Dlatego pomóc może zwiększenie zużycia energii wyprodukowanej przez system PV i zmniejszenie nadwyżek przesyłanych do operatora sieci. Warto włączać urządzenia elektryczne w godzinach, gdy produkcja prądu jest najwyższa. Instalacja fotowoltaiczna działa prawidłowo, jeśli wszystkie komponenty są odpowiednio dobrane.

Ważne jest miejsce montażu paneli, falownika oraz parametry przewodów. Jeśli kable strony AC falownika są za długie oraz posiadają za mały przekrój, dochodzi do podbicia napięcia i wyłączenia inwertera. Kluczową rolę odgrywa stan instalacji budynku, ponieważ jeśli jest zły lub przewody posiadają za mały przekrój, dochodzi do zwiększenia napięcia. To z kolei skutkuje przerwaniem pracy instalacji
PV.
Instalacja fotowoltaiczna pozwala produkować prąd ze światła słonecznego na potrzeby gospodarstwa domowego lub firmy. Jednak kluczową rolę pełni analiza, która pozwala określić moc przyłącza oraz dopasować ją do poziomu autokonsumpcji i możliwości przesyłu energii przyłącza. Dlatego przed przystąpieniem do wykonywania planu systemu PV, przeprowadzamy wizję lokalną oraz szczegółowe analizy dla klientów.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *