Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Dla kogo jest finansowanie ESCO?

lut 28, 2023 | Blog, ekologia

Pierwsza odpowiedź na tytułowe pytanie wydaje się oczywista: dla samorządów. Ale nie tylko. Również przedsiębiorcy mogą skorzystać z tej formy finansowania ekologicznych źródeł energii.

Ceny prądu i ciepła nadal spędzają sen z powiek nie tylko samorządom, które muszą oświetlić i ogrzać placówki edukacyjne, zdrowotne i administracyjne, ale też przedsiębiorcom, zwłaszcza tym, którzy prowadzą duże zakłady produkcyjne, zużywające duże zasoby energii. Poszukiwanie tańszych rozwiązań jest w takim wypadku naturalne. Fotowoltaika, która pracuje wprost na nasze potrzeby, jest jednym z nich, jednak nie każdy samorząd i nie każda firma może od ręki wyłożyć środki na instalację pozyskującą prąd ze słońca. I tutaj właśnie pojawia się finansowanie ESCO.

ESCO czyli jak założyć fotowoltaikę nie wydając na nią złotówki

Finansowanie OZE w formule ESCO opiera się na prostym mechanizmie. To firma instalująca fotowoltaikę lub pompę ciepła bierze na siebie koszt zakupu jej podzespołów oraz wdrożenia instalacji. Firma lub samorząd, który w ten sposób instaluje u siebie OZE, nie ponosi więc pierwotnie żadnych kosztów. Aby jednak ta instalacja się firmom takim jak PAGRA zwróciła, już po jej uruchomieniu, samorząd lub przedsiębiorca płaci za prąd zamiast konwencjonalnym elektrowniom, właśnie tej firmie, która u nich zainstalowała fotowoltaikę. Odbiorca płaci więc standardowe rachunki tak długo, aż w całości zwrócą one koszt wdrożenia instalacji i po tym momencie instalacja przechodzi na własność samorządu lub przedsiębiorcy, a w kolejnych latach wypracowuje dla nich już czysty zysk.

Dla kogo finansowanie ESCO?

Jak wspomnieliśmy na wstępie; z tej formy finansowanie bardzo chętnie korzystają samorządy, na przykład miasto Sosnowiec, które w formule ESCO zrealizowało bardzo duży projekt wymiany instalacji w szkołach, o czym pisaliśmy tutaj: Sosnowiec ogrzewa szkoły dzięki finansowaniu ESCO.

Ale, poza finansowaniem ESCO w samorządach, z formuły tej mogą skorzystać również przedsiębiorcy. W zasadzie nie ma tutaj żadnych, większych ograniczeń, choć zwykle są to inwestycje o większej skali, często stosowane do np. zasilania farm, szklarni lub hal produkcyjnych. Faktem jest, że finansowanie ESCO najkorzystniejsze jest dla przedsiębiorstw, które:

– dbają o ekologię i CSR (społeczną odpowiedzialność biznesu)
– aktualnie nie mają możliwości samodzielnego sfinansowania inwestycji
– oczekują gwarancji efektów energetycznych przynoszonych przez instalację

Jeśli więc reprezentują Państwo samorząd lub przedsiębiorstwo, które chcą przejść na ekologiczną energię w formule finansowanie ESCO – zapraszamy serdecznie do kontaktu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *