Kategorie

Fotowoltaika dla domu

Przejdź do oferty >

Fotowoltaika dla firmy

Czytaj dalej >

Fotowoltaika dla rolnictwa

Czytaj dalej >

Pompy ciepła

Czytaj dalej >

Rusza Mój Prąd 4.0 – kto może skorzystać z dofinansowania?

kwi 20, 2022 | Blog

Już 15 kwietnia ruszyła edycja programu Mój Prąd 4.0. i z dużym prawdopodobieństwem w tym miesiącu zostanie przekroczona liczba 1 mln instalacji fotowoltaicznych. Do kluczowych czynników, które wpływały na decyzje prosumentów, należą m.in. dofinansowania, które obniżają wysokość inwestycji w system PV. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z nowej edycji Mój Prąd?

Zmiana systemu rozliczeń z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej

Dotychczasowy system upustów wyglądał następująco:

• Dla instalacji o mocy do 10 kW – za 1 kWh przesłanej do sieci, prosument mógł odebrać 0,8 kWh, czyli 80% wygenerowanych nadwyżek

• Dla instalacji o mocy powyżej 10 kW – za 1 kWh przesłanej do sieci, prosument mógł odebrać 0,7 kWh, czyli 70% wygenerowanych nadwyżek

Natomiast zwrot w inwestycji w system PV po wykorzystaniu dotacji, wynosił ok. 7 lat – w zależności od poziomu zużycia energii elektrycznej. Od 1 kwietnia weszły w życie nowe przepisy, które zmieniły dotychczasowy system rozliczeń prosumenta z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej (OSD), do której jest podłączona instalacja fotowoltaiczna.

Nowe zasady rozliczeń

Nowe zasady rozliczeń prosumenta z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej (OSD), wyglądają następująco:

Od 1 kwietnia 2022 r. do 30 czerwca 2022 r. – nowych prosumentów obowiązuje okres przejściowy, dzięki któremu mogą rozliczać się na starych zasadach.

Od 30 czerwca 2022 r. – właściciele mikroinstalacji, podłączonych do sieci operatora po 31 marca 2022 r., automatycznie są rozliczani wg. net-billing. Cena nadwyżek energii, przesłanej do sieci przez prosumenta i nie pobranej, zostaje przekazana na tzw. depozyt prosumencki i jest ceną rynkową miesięczną.

Od 1 lipca 2024 r. – cena energii elektrycznej, przesłanej przez prosumenta do sieci, zostanie rozliczona zgodnie z okresami rozliczeniowymi godzinnymi – z Towarowej Giełdy Energii

Zgodnie z nowymi przepisami, prosumenci są zwolnieni z płacenia akcyzy, VAT oraz podatku dochodowego. Poza tym mogą skorzystać ze środków Mój Prąd 4.0, aby obniżyć koszty inwestycji w instalację fotowoltaiczną.

Kto może skorzystać z dofinansowania Mój Prąd 4.0?

Ostatecznie Mój Prąd 4.0. rusza 15 kwietnia 2022 r. Prosumenci mogą uzyskać środki finansowe w wysokości do 20 500 zł na montaż mikroinstalacji oraz magazyny energii elektrycznej. Całkowita kwota zależy m.in. od tego, czy prosument w przeszłości korzystał już z dofinansowania na OZE i wygląda następująco:

Z kolei prosumenci, którzy podłączą instalację fotowoltaiczną do operatora sieci po 1 kwietnia 2022 r. mogą uzyskać dofinansowanie zgodnie z poniższą strukturą:

Dofinansowanie z Mój Prąd 4.0. przeznaczone jest dla nowych prosumentów, którzy rozliczają się według systemu net-billing. Natomiast obecni prosumenci, którzy chcą pozyskać środki z programu, muszą przejść z poprzedniego systemu rozliczeń (tzw. net metering) na obecny. Dodatkowo dofinansowanie może zostać połączone z ulgą termomodernizacyjną. Jej wysokość będzie zależała od zakresu rzeczowego inwestycji. Natomiast dokładne zasady skorzystania z nowej edycji dofinansowania znajdą się na stronie mojprad.gov.pl oraz na witrynie NFOŚiGW.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *